První tři dny nemocenské by mohly být znovu placené, poslanci dali návrhu šanci

Náhrada mzdy v prvních třech dnech nemoci by se mohla vrátit. Sněmovna dala v úvodním kole šanci normě opoziční KSČM, která ruší takzvanou karenční dobu. Proti hlasovaly opoziční ODS, TOP 09 a většina poslanců vládních ANO a KDU-ČSL.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

„Já osobně se domnívám, že lidé, kteří si platí nemocenské pojištění, mají právo dostat plnění i v těch prvních třech dnech,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

„Nicméně budu na tripartitu předkládat materiál, kde se budeme snažit vyčíslit náklady, porovnat situaci s tím, jak to bylo před změnou a jak je to teď. A zároveň to ale porovnat s tím, jak nemoci zatěžují zdravotní systém,“ dodává Marksová.

KSČM je připravená svůj návrh ještě upravit. „Naše prvotní předloha je věnovaná pouze zaměstnancům. Netýká se dalších skupin občanů, jako jsou třeba vojáci z povolání, policisté. Tady už máme připravený pozměňovací návrh,“ uvádí poslankyně Soňa Marková z KSČM.

Vláda má zrušení takzvané karenční doby v koaliční smlouvě. Podmínkou je ale shoda v tripartitě, ke které zatím nedošlo. Proti jsou zaměstnavatelé i ministerstvo financí.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme