První úkol pro Česko v roli předsednické země EU - blízkovýchodní krize

Ministerstvo zahraničí dnes oznámí, jak bude vypadat evropská mise na Blízký východ. Řešení konfliktu v pásmu Gazy je první záležitostí, které se ujímá Česká republika jako předsednická země Evropské unie.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Evropskou misi na Blízký východ povede v rámci českého předsednictví Karel Schwarzenberg. Spolu s ním se na Blízký východ mají vydat i vysoký představitel pro unijní zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana, evropská komisařka pro zahraniční vztahy Benita Ferrerová-Waldnerová a šéfové diplomacií Francie a Švédska. Cílem by měla být Káhira, Tel Aviv, Ramalláh a Ammán.

Ministr Karel Schwarzenberg už dopředu říkal, že až bude zastupovat EU nebude si moci dovolit taková vyjádření, jako bylo to, ve kterém postup Izraele schválil. Řekl, že Izrael má právo se bránit a palestinské hnutí Hamas se svým ostřelováním izreelských vesnic samo vyřadilo z jednání. Teď bude vystupovat diplomatičtěji. Jednání unie s židovským státem má patřit k prioritám českého předsednictví EU. A patří k nim i klidné řešení konfliktu, který se za půlroku českého předsednictví pravděpodobně vyřešit nedá.

Prezident Abbás čelí rostoucí kritice za vlažný postoj k bombardování Gazy

Stoupenci hnutí Fatah by měli mít možnost připojit se k Hamasu v obraně Gazy před izraelskou pozemní ofenzívou. Prohlásil to vysoký činitel ve vládě prezidenta Mahmúda Abbáse. Toho stále více Palestinců kritizuje, že se v konfliktu staví na stranu Izraele. Abbás odsoudil izraelské bombardování, zároveň se ale distancoval od Hamasu. Prohlásil totiž, že Izraelce vyprovokovala svými útoky právě tato organizace.

Dokonce i na západním břehu Jordánu se řada Palestinců domnívá, že Abbásovi ve skutečnosti izraelské nálety vyhovují - židovský stát je totiž vede proti islamistům, kteří jsou hlavní konkurencí prezidentova Fatahu.

Na západním břehu Jordánu, kde vládne Abbásův aparát, jsou zakázané demonstrace na podporu Hamásu. Některé z obchodníků, kteří na protest proti izraelským útokům stávkovali, úřady donutily znovu otevřít jejich živnosti.

I vysocí představitelé Fatahu poukazují, že zatímco je možné demonstrovat proti Izraeli v Tokiu nebo v Londýně, Abbásův aparát to na palestinském území omezuje. Někteří politici podle deníku The Jerusalem Post varují, že pokud Abbás jasně neodsoudí Izrael, veřejně proti prezidentovi vystoupí.

Lenka Šumová, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme