První víkend po výplatě výrazně přibývá opilých lidí

Na větší počet opilců v ulicích pravděpodobně narazíme v nadcházejících dnech. Bude totiž třetí víkend v měsíci - pro většinu lidí první po výplatě. A je už téměř pravidlem, že právě o třetím víkendu v měsíci lidé víc utrácejí za alkohol a zábavu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

„Před výplatou lidi chodí určitě méně a jedí levnější jídla, místo tvrdého alkoholu konzumují pivo. Po čtrnáctém začíná být lepší provoz a větší konzumace alkoholu a dražších jídel,“ těší se na třetí víkend v měsíci majitel královéhradecké restaurace Lukáš Skořepa.

Radost s ním ale nesdílejí záchranáři, kteří se ani nemusejí dívat do kalendáře, aby poznali, že právě přistála lidem na účtu výplata.

Přehrát

00:00 / 00:00

První víkend po výplatě výrazně přibývá opilých lidí. Více od reportéra Petra Medka

„Je velmi cítit, když je noční směna o víkendu po výplatách. Opilých lidí je velmi velmi mnoho, v porovnání s ostatními víkendy několikanásobně víc,“ přidává svoji zkušenost Jana Rodríguez z tísňové linky pražské záchranky.

Nápadného výkyvu v počtu zákroků si všímají i u policie. Šéf pražské pohotovostní motorizované jednotky Eduard Šuster potvrzuje, že víkend po výplatě mají o práci postaráno.

„Co se týká do objemu, tak určitě. Zejména v současné ekonomické situaci je ta výplata znát, protože lidé se častěji chodí bavit v okamžiku, kdy mají pocit, že mají nějaké prostředky,“ říká Šuster.

Psycholog Jeroným Klimeš upozorňuje, že normální by bylo dostávat výplatu každý den večer, jak to fungovalo tisíce let. „To, že dostáváme mzdu jednou za měsíc, má za následek, že většina lidí není schopná s výplatou vyjít. Přes 50 procent domácností žije v měsíčním cyklu od výplaty k výplatě,“ tvrdí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma útraty výplaty za zábavu jsme na Radiožurnálu rozebrali s psychologem Jeronýmem Klimešem.

Řadě lidí by podle něj pomohlo, kdyby existovalo opatření, které by nařizovalo, aby si vybírali peníze postupně. „Například by to mělo fungovat u sociálních karet, které neumožňují nařídit majiteli, aby si mohl vybrat denně jen určitou maximální dávku.“

Chování lidí ale neovlivňuje jenom cifra na bankovním účtu. Podle Jany Rodríguez z pražské záchranky povahu jejich výjezdů určují i měsíční fáze. „Třeba když je úplněk, je o mnoho víc psychóz, poruch chování a plačtivých lidí s depresí než v normální dny.“

Těžko odhadovat, co se stane, když se sejde úplněk a výplata. Taková varianta nastane příští rok v říjnu. To asi budou moct záchranáři a policisté jenom doufat, že zrovna nebudou mít službu.

Petr Medek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme