Demolici čeká na jižní Moravě 115 domů, bouře a tornádo jich poničily celkem 1200

Bouře na jižní Moravě poničily kolem 1200 domů, demolice čeká 115 z nich. Pod plachtou je 98 procent objektů. Lidé mohou získat okamžitou zálohu až 500 tisíc korun, kterou lze použít na demolici, řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem v úterý po ránu projel první vlak. Správa železnic o tom informovala na svém twitterovém účtu.

Hodonín/Břeclav (Aktualizováno: 11:21 29. 6. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice po tornádu

Na jižní Moravě je poničeno okolo 1200 domů | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

Po bouřkách na jižní Moravě bude potřeba zdemolovat 115 domů, uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Číslo ale nemusí být konečné.

Pod plachtou je 98 procent objektů poničených bouřkou. K části objektů se majitelé nehlásí. Kolem 1200 domů je poničeno.

Pokud někdo bude muset zdemolovat po bouřích na jižní Moravě dům, ministerstvo pro místní rozvoj mu do začátku pošle půl milionu, uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na svém twitteru.

První vlak

První vlakem v úseku po bouři byl mezinárodní rychlík, který ale v úseku táhla dieselová lokomotiva, protože vlaky poháněné elektřinou v úseku ještě jezdit nemohou. Do Hodonína dorazila před 7.00.

Na trati zůstaly po bouři zdemolované sloupy a další části trakčního vedení, poškozený byl také svršek trati. Železničáři už u víkendu úsek v jedné traťové koleji zprůjezdnili, následně ale museli opravit i svršek trati.

Škody způsobené tornádem na železniční infrastruktuře v úseku Hrušky – Hodonín jsou vyčísleny na 320 milionů korun. Převážná část, zhruba 200 milionů, připadá na zničené trakční vedení. Mohou se ještě upřesňovat.

Místo vlaků jezdily v úseku autobusy. Omezena taky byla autobusová linka 572, která jezdila pouze v úseku Břeclav – Lanžhot – Kostice – Tvrdonice – Týnec.

Rozdělování peněz

Některé neziskové organizace se v pondělí dohodly na koordinovaném postupu, jak se budou peníze ze sbírek postiženým obcím rozdělovat.

„Nadační fond Českého rozhlasu bude vyplácet první finanční příspěvky už v úterý, protože přijímáme žádosti od neděle. Ostatní nadace začnou vyplácet příspěvky do konce týdne,“ uvedla Gabriela Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Přes 211 milionů korun zatím vybrala Diecézní charita Brno a peníze půjdou na dlouhodobou obnovu poničených domů. Do sbírky Nadace Via lidé přispěli přes 170 milionů korun. Hranici sto milionů už také překročila sbírka Člověka v tísni.

kuc, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme