První volba jméno předsedy KSČM nepřinesla

O funkci lídra KSČM se utká dosavadní předseda strany Miroslav Grebeníček s místopředsedou Poslanecké sněmovny Vojtěchem Filipem. V prvním kole vypadli Miloslav Ransdorf a Václav Exner. V Českých Budějovicích je na sjezdu KSČM více než tři stovky delegátů. Politologové dávají největší šance Grebeníčkovi, který komunisty vede už 11 let. Grebeníček ve svém vystoupení prohlásil, že jeho strana je za přijatelných podmínek připravena vstoupit do vlády. Zároveň chce zkrotit kapitalismus, který se podle jeho slov utrhl z řetězu sociálního státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček | Foto: Luboš Pavlíček

Politologové dávají největší šance Grebeníčkovi, který komunisty vede už 11 let. Jak dodává politolog Ladislav Cabada, souvisí to s tím, že právě pod Grebeníčkovým vedením byli komunisté úspěšní v minulých parlamentních a krajských volbách a preference jim trvale stoupají. "V podstatě není dost dobrý důvod pro tu členskou základnu měnit něco, co funguje, pro stranu, která pravidelně dostává 15-20 procent hlasů. Z tohoto důvodu těžko očekávat, že by se ta strana nějak razantně rozhodla měnit chování."

Delegáty vítala po ránu řízná Šumavanka. Více než 300 komunistů označených typickými třešinkami poté oslovil dosavadní předseda strany Grebeníček, který připomněl, že KSČM směřuje pod jeho vedením k socialismu. "Ctíme své nejlepší předchůdce, že se stále hlásíme k ideálům sociální spravedlnosti, k nimž se hlásila už Pařížská komuna. A tu připomínají i ty třešničky v našem logu."

Grebeníček také ve své úvodní řeči nenechal niť suchou téměř na nikom. Kritiku si od něj vysloužily Spojené státy americké, Evropská unie i tuzemská vládní koalice. A přestože KSČM říká, že nemá s bývalou érou vládou jedné strany takřka nic spoelčného, se zalíbením se Grebeníček ohlédl zpět. "Ještě před 15 lety tu byla nezaměstnanost takřka zapomenutým pojmem. Češi, Moravané, Slezané a Slováci znali tento pojem jen z historie. Mohli vidět nezaměstnané jen prostřednictvím televize nebo na zahraničních zájezdech. To není pouhá reminiscence, ale výzva."

Překvapení ale slibuje jeho rival a vyzyvatel, nynější místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf. Ten je přesvědčen o tom, že komunisté mohou příští volby vyhrát, budou-li mít odvahu stranu modernizovat.

Do Budějovic dorazil také irácký ministr kultury Mufíd Džazajrí. Irácký politik, který z dob svých studií a pobytu v Praze perfektně ovládá češtinu, přijel na jih Čech jako oficiální delegát irácké komunistické strany.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Lenka Šumová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme