První výsledky: Brněnský pacient nezemřel na SARS

U muže, který po návratu z Asie zemřel v brněnské Fakultní nemocnici na zápal plic, nebylo zatím prokázáno onemocnění SARS. Jak Českému rozhlasu řekla Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pražského Státního zdravotního ústavu, kde dnes první vyšetření provedli, další zkoumání ještě budou následovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tomograf

"Další vyšetření znamenají zejména přímou elelektronovou mikroskopii, která by měla ukázat už přítomné částice dotyčného koronaviru. Pokud výsledek bude opět negativní, je negativita na SARS potvrzena. Další vyšetření budou následovat, hlavně mikrobiologická, protože podle stavu pacienta, pitevního nálezu i z dosavadních výsledků šetření provedených v Brně, lze zatím usuzovat na bakteriologickou infekci," uvedla Otavová.

Koronavirus nebyl potvrzen ani u mladé ženy, která byla přijata na infekční kliniku Fakultní nemocnice Bulovka v neděli. Po návratu z Číny se lékařům sama přihlásila.

V České republice bylo s podezřením na SARS dosud hospitalizováno 28 pacientů. U žádného z nich se nemoc nepotvrdila.

Ve světě bylo zatím evidováno 6300 výskytů SARS; asi 400 lidí zemřelo. Nejhůře postižená je Čína. V 15 zemích Evropské unie bylo hlášeno 32 případů nákazy.

Milan Kopp, Světlana Popovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme