První zástupkyní ombudsmana Anna Šabatová

První zástupkyní veřejného ochránce práv, tedy ombudsmana, byla zvolena Poslaneckou sněmovnou bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová. Jak řekla Českému rozhlasu, hned ve středu složí slib do rukou Václava Klause.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro někdější disidentku, mluvčí Charty 77 se podle neoficiálních informací vyslovilo více než 90 zákonodárců. Tím porazila druhého kandidáta, bývalého senátora ODS, Jana Voráčka. Pro Šabatovou se jednoznačně rozhodli sociální demokraté. Podle poslankyně Hany Orgoníkové to bylo jednak proto, že se zabývá lidskými právy, navíc dostala vysoké ocenění v oblasti lidských práv.

Šabatové dal před Voráčkem přednost i lidovecký poslanec Miroslav Kalousek, protože nemůže podpořit člověka, který byl proti úřadu a nyní kandiduje na nějaký post v něm.

Tím, že se zástupkyní ombudsmana stala bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová, uspěl se svými návrhy na obsazení funkcí ombudsmana a jeho zástupce prezident Václav Havel, protože Šabatovou i Motejla nominoval právě on. Anna Šabatová jako jedna z prvních podepsala Chartu 77 a poté spoluzakládala Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. V 90. letech se angažovala v nestátních institucích, zejména v Hnutí občanské solidarity a tolerance. Dlouho působila v Českém helsinském výboru, ve kterém byla také místopředsedkyní. Nyní pracuje jako zástupkyně ředitele Městského centra sociálních služeb a prevence hlavního města Prahy.

Markéta Kaclová, Stanislav Vintr, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme