První zvonění nezaznělo v polovině škol

Školní rok tentokrát začíná netradičně. Učitelé zahajují největší porevoluční protest za vyšší mzdy. Obávají se, že vláda neschválí pro příští rok padesátiprocentní výši 13. a 14. platů. Dnešní první školní den zůstala více než polovina škol zavřených. Největší podporu má stávka na jižní Moravě, nejmenší potom v jižních a západních Čechách. K výstražné stávce pedagogů se zřejmě připojí více než polovina středních a základních škol. Podle odborářů nebude vyučovat 3012 z celkem 5728 škol. Protestem si učitelé chtějí na vládě vynutit vyšší finanční ohodnocení své práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stávka učitelů

stávka učitelů | Foto: Vladislav Galgonek

K největšímu protestu učitelů od roku 1989 se podle odborářů připojí 71.941 z 230.000 zaměstnanců ve školství, tedy zhruba třetina. Údaje odborářů ale zpochybňuje ministerstvo školství, které tvrdí, že škol bude stávkovat asi třetina. Údaje se mohou lišit proto, že zatímco kraje a obce mají k dispozici informace od ředitelů školských zařízení, odboráři se opírají o informace členů stávkových výborů.

Zavřeny jsou ve velkých městech hlavně základní školy, mateřských škol vstoupí do stávky jen málo. V Praze se učí například v základní škole ve Štěpánské ulici. Shodli se na tom její učitelé, svou roli mohla hrát i skutečnost, že v této základní škole nejsou odbory. Do školních lavic zasedlo celkem 260 lidí, z toho 30 prňáčků. Zvlášť pro ně a jejich rodiče má první září nenahraditelnou atmosféru.

Do stávky vstoupilo přes tři tisíce škol. Jednou z nich je také Základní škola Emila Zátopka ve Zlíně. Díky masivní informační kampaní je tu klid a náš reportér zde zastihl jen několik žáků vyšších ročníků, kteří o stávce nevěděli. Volný den mohou strávit v jednom z pěti klubů a domů mládeže. Například radnice ve Valašském Meziříčí nabídla dětem zlevněný vstup do nového zimního stadionu. Některé školy sice stávkovat budou, ale o žáky se postarají. Rodičům, kteří nevědí kam v pondělí se svými dětmi, vyšly vstříc některé radnice, zoologické zahrady, knihovny a centra volného času.

Největší podporu má učitelská stávka na Moravě. V Jihomoravském kraji zůstanou podle odborů v pondělí uzavřeny tři čtvrtiny škol, podobně vypadá situace také v Moravskoslezském kraji. Naopak procentuálně nejméně škol bude stávkovat v kraji Vysočina, protestu se tam připojí necelá třetina škol. V Praze zůstane v první školní den zavřeno 257 z 443 středních a základních škol, tedy asi 58 procent.

Ve svém tradičním projevu se ministryně školství Petra Buzková o stávce nezmínila. V 8 hodin ho odvysílal Český rozhlas 2 - Praha. Buzková se v proslovu o stávce nezmínila. Učitelům a žákům popřála úspěšný školní rok. "Pevně doufám, že všichni prožijeme úspěšný rok. K tomu vám všem přeju hodně zdraví, štěstí, trpělivosti a síly. A hlavně těm, kteří dnes anebo zítra usednou do školních lavic poprvé a jsou jistě plní zážitků, dojmů a možná i obav. A na závěr bych všechny žáky i učitele ráda ujistila, že udělám vše pro to, aby Vaše školní léta byla dobou, kterou prožijete důstojně a na kterou budete rádi vzpomínat." Buzková zahájila školní rok na základní škole v Českých Budějovicích. Ta byla jednou ze tří českobudějovických základních škol, které se dnes nezúčastnily stávky odborů. Stávku učitelů Petra Buzková sice považuje za oprávněnou, ale ne nutnou. "Ale to je v pořádku. Já nemám nic proti tomu, že učitelé legitimním způsobem vyjadřují své požadavky. Já se v celé řadě věcí se s jejich požadavky shoduji, na druhou jsme přesvědčena o tom, že letos se udělala významný kok k naplnění jejich požadavků a z toho důvodu považuji tuto stávku za nadbytečnou."

Se stávkou učitelů nesouhlasí prezident Václav Klaus. Ten dnes ráno zavítal mezi děti základní školy Marjánka v Praze 6, aby s nimi zahájil školní rok. Jak řekl, demonstroval tím svůj postoj k protestní akci kantorů. "Ten stát má nějaký rozpočet. My dokonce víme, že má rozpočet velmi zadlužený., takže myšlenka, že by někdo začala tisknout peníze a rozdávat je těm, kteří budou více křičet a více stávkovat, tudy cesta rozhodně nevede."

Na vyhlášení jednodenní výstražné stávky se dohodli předsedové oblastních odborových organizací. Důvodem je nespokojenost s úrovní platů ve školství. Vláda sice schválila nový šestnáctitřídní platový systém, v němž učitelé postoupí do vyšších tříd, do září ale odložila rozhodnutí o tom, zda státní zaměstnanci dostanou 13. a 14. platy. Pokud by kabinet pedagogům nepřilepšil, získali by v příštím roce z 13. a 14. platů místo dosavadních 50 procent maximálně 20 procent.

Průměrný plat učitele základní školy byl podle ministerstva školství v prvním čtvrtletí letošního roku 15.800 korun, středoškolský kantor dostával 18.300 korun. Průměrný plat v Česku dosahuje 17.000 korun, přičemž odboráři chtějí, aby učitelé měli aspoň o 30 procent více.

O stávce nemůže rozhodnout ředitel školy, ale učitelé

Právo na stávku učitelům nikdo nevezme, nemůže ji ale vyhlásit samotný ředitel školy. Pak by byl totiž protest v rozporu se zákonem. "Aby byla stávka platná, musí o tom rozhodnout nějaké množství zaměstnanců," říká odborník na pracovní právo Jaromír Zrucký.

Připomíná přitom rozhodnutí Nejvyššího soudu, které vysvětluje, proč stávku nemůže vyhlásit jediný zaměstnanec. "Právo na stávku, aby bylo chráněno jako ústavní právo, může být realizováno jenom v souvislosti s uplatňováním práva sdružovat se s jinými na ochranu hospodářských a sociálních zájmů," vysvětluje Zrucký.

Za prostávkovaný den nebudou mít učitelé právo na plat. Pokud se ale pedagog rozhodne, že se ke svým kolegům nepřipojí, musí to podle Zruckého zaměstnavatel zohlednit, a to i ve mzdě. "Nikdo by mi neměl bránit, ani ti co organizují stávku, ani zaměstnavatel, dostavím se do zaměstnání, kde požaduju přidělení práce. Pokud mi tu práci zaměstnavatel nepřidělí, tak je to překážka na straně zaměstnavatele a zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku."

Požadavky učitelů vyvolávají mezi veřejností rozpaky

Bleskový průzkum Střediska empirickým výzkumů pro Českou televizi ukázal, že protest podporuje pouze 35 procent lidí. Větší část veřejnosti, 41 procent, naopak s požadavky pedagogů nesouhlasí. "Celá situace kolem stávky učitelů je zřejmě mnoha lidem nejasná, mají sporné pocity, a tak téměř 25 procent vyjadřuje vyhýbavé stanovisko a říká, že neví zda podporuje ano či ne," dodává ředitel STEM Jan Hartl.

Stávkující učitele chápe polovina veřejnosti. Domnívá se, že stávka je oprávněnou formou protestu a že učitelé nejsou náležitě finančně ohodnoceni. Hartl ale doplňuje, že volbu data, první září, už lidé tolik neschvalují. "Na začátku roku má stávkování učitelů podporu jenom 44 procent našich obyvatel, v situaci současné, kdy se hovoří o rozpočtových škrtech, je podpora v tomto zorném úhlu ještě nižší, 40 procent,"

Výzkum také ukázal, že většina lidí nemá valné povědomí o tom, kolik peněz pedagogové na školách berou. Ví to jen zhruba polovina lidí, většinou vysokoškoláků. Ředitel STEM Jan Hart doplňuje, že právě vysokoškoláci a mladší lidé nejvíc podporují požadavky stávkujících pedagogů. Proti požadavkům se naopak vyslovují spíš lidé nad 60 let a osoby se základním vzděláním.

Kantory podpoří další státní úředníci

Společně s kantory vyjádří svou nespokojenost rovněž někteří další státní zaměstnanci. K protestu učitelů se hodinovou stávkou připojí berní úředníci, zaměstnanci katastrálních úřadů či pracovníci správ sociálního zabezpečení. Dveře zůstávají hodinu zavřené od 08:00 do 09, a to přibližně v 95 procentech finančních úřadů. K hodinovému protestu se postupně připojují i jejich další kolegové například z městských úřadů.

Knihovny, které stávku podporují též, budou většinou otevřené. O hodinu později než obvykle, až v 10:00, otevře podle dostupných informací pouze Národní knihovna v Praze a práci přeruší také knihovna v Mostě.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Helena Šulcová, Blanka Černá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme