Prvním čtením ve sněmovně prošla tři vládní protikrizová opatření

Trojicí vládních protikrizových návrhů se zabývala na mimořádné schůzi Poslanecká sněmovna. Opoziční ČSSD se zachovala podobně jako vládní koalice ODS, KDU-ČSL a SZ v úterý, a pustila všechny tři konkurenční návrhy do druhého čtení, tedy k projednání ve výborech. Poslanci tak dnes podpořili zrychlení odpisů vybraného firemního majetku, slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele a novelu insolvenčního zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Rychlejší odpisy vybraného majetku patří k opatření, která vzešla z návrhu Národní ekonomické rady vlády. A v protikrizovém balíčku ho mají i sociální demokraté. Zrychlené odpisy by měly platit na majetek pořízený od letošního 1. ledna do 30. června příštího roku.

Měly by firmy přimět k tomu, aby víc obměňovaly svůj majetek a podpořily poptávku. Jít by mělo například o automobily - ty si firmy budou moci odepisovat místo současných pěti let pouze dva roky.

Rozhodnutí sněmovny vítá občanský demokrat David Šeich a doufá, že se návrh podaří prosadit i v dalších čteních.

"Zrychlení daňových odpisů je velmi cenná věc v tom, že podnikatelé budou možná víc investovat. Nebudou se tak bát investovat, protože ty věci, které investují, jim budou bezprostředně daňově odpočteny. A samozřejmě to posílí cash-flow podniků. Když nebudou muset odvádět víc peněz na daních, tak mohou víc peněz dát do samotné zaměstnanosti, zaměstnat nové lidi a investovat."

Poslanci dnes v prvním čtení podpořili i další vládní návrh zákona o pojistném na sociální zabezpečení, který zavádí slevy na sociálním pojištění pro zaměstnavatele. Opatření by mělo pomoci omezit propouštění zaměstnanců s nízkými příjmy. Sociální demokraté pochybují o efektivitě opatření, jsou ale otevřeni k další diskusi. Návrh teď putuje do sociálního výboru.

Ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas (ODS) v Ranním interview Radiožurnálu uvedl, že stát by tak mohl zachránit padesát a sedmdesát tisíc pracovních míst.

"Chceme motivovat firmy, které zeštíhlují, protože poklesla poptávka po jejich zboží. A jestliže kvůli tomu mají nižší výnosy, musí snižovat náklady. A my jím tímto vysíláme signál, aby měly možnost snížit tyto náklady například snížením platby pojistného a zachovaly pracovní příležitosti," řekl Nečas. Návrh podle něj vychází i z doporučení Evropské unie.

Občanskodemokratický ministr Petr Nečas odpovídal v Ranním interview Radiožurnálu. Záznam najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Sněmovna také v prvním čtení schválila novelu insolvenčního zákona, která má umožnit vrátit propuštěným sklářům tři měsíční platy.

Přečtěte si také:
Jak proti krizi - dnes ve sněmovně návrhy ČSSD
Vláda schválila přesun restaurací či kadeřníků do nižší sazby DPH
Bude dohoda o slevách na sociálním pojištění?
Vláda schválila návrh novely insolvenčního zákona
Vláda schválila podnikům snížení sociálního pojištění

Věra Pfeifferová, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme