Prvním novorozencem roku 2019 je Tomáš, narodil se v Písku minutu po půlnoci

Prvním letošním novorozencem v Česku je jihočeský chlapeček Tomáš. Narodil se minutu po půlnoci v písecké nemocnici. První holčička přišla na svět ve 13. minutě nového roku v porodnici pražské Nemocnice Na Bulovce, její matka si nepřála zveřejnit podrobnosti. . Loni se o prvenství dělila miminka narozená hned po půlnoci v porodnici v Kadani a v pražské nemocnici v Motole.

Písek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Public Domain Pictures, Vera Kratochvil

Tomáš z písecké nemocnice váží 3700 gramů, měří 51 centimetrů. Přirozený porod byl podle zdravotníků bez komplikací. „Miminko je zdravé a má se čile k světu. Rodičům gratulujeme a přejeme vše nejlepší,“ uvedl předseda představenstva Nemocnice Písek Jiří Holan. Ještě před první novorozenou holčičkou přišel na svět jako první dítě v Praze v letošním roce chlapec v porodnici U Apolináře.

Praha svobodná. Novoroční ohňostroj vyprávěl o cestě k demokracii, trval téměř 11 minut

Číst článek

Dalších pět dětí, kterým patří prvenství v rámci jejich kraje, se narodilo v první hodině nového roku. Čtrnáct minut po půlnoci přišli na svět Jakub z Ústí nad Labem a Verunka z Městečka Trnávka na Svitavsku. O deset minut později je následovala Laura v porodnici ve Stodu na Plzeňsku. V 0.26 se narodil v břeclavské porodnici Jiří, jehož maminka je z Rohatce na Hodonínsku. Od 0.48 se rodiče těší z děvčete narozeného ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Do druhé hodiny roku spadají první novorozenci v Moravskoslezském, Středočeském, Olomouckém a Libereckém kraji. Jonáš přišel na svět ve frýdecko-místecké nemocnici, Heliodor v hořovické porodnici na Berounsku, Filip ve Šternberku na Olomoucku a Nina se narodila v České Lípě.

Sydney, Praha, New York i tichomořské ostrůvky. Svět přivítal rok 2019

Číst článek

Další kraje si na své letošní "jedničky" mezi novorozenci musely počkat déle. Štěpán přišel na svět v porodnici Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně v 04.40, Ondřej v porodnici krajské nemocnice v Karlových Varech v 05.46 a Adam v Novém Městě na Moravě na Vysočině v 06.46.

Prvními novorozenci loňského roku byli chlapec Jakub narozený minutu po silvestrovské půlnoci v porodnici v Kadani na Chomutovsku a minutu po něm dívka Eliška z pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Rodiče prvních dětí roku v řadě krajů dostávají od hejtmanství finanční dar. Postupuje tak třeba Ústecký kraj nebo vedení hlavního města. Praha tradičně odměňuje všechny děti narozené na Nový rok, chce tak zabránit soutěžení porodnic o prvenství. Dar 15 000 korun od hlavního města loni dostalo 30 dětí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme