Prvním oficiálním kandidátem na prezidenta V. Klaus

Prvním oficiálním kandidátem na prezidenta republiky je šéf ODS Václav Klaus. Na prezidenta ho navrhli členové poslaneckého klubu ODS. Potvrdil to předseda sněmovní volební komise Pavel Hojda. Sám Klaus v exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál sice o svých šancích nechtěl spekulovat, ale věří si.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.Klaus | Foto: Jan Rosenauer

"Nejlepší by bylo kdybych zůstal jediným kandidátem a kdyby se nikdo jiný nepřihlásil, to by bylo samozřejmě nejmilejší. Ale to tak určitě nebude. Šance mám podle mého názoru nenulové. Nechci prognózovat nebo nechci vyjadřovat svůj názor na stupnici 0-100, jak jsou velké mé šance. Ale kdyby byly tak malé, že by bylo předem jasné, že nemohu vyhrát, tak bych do této soutěže v žádném případě nešel."

ČSSD vybere svého kandidáta z kvarteta, které tvoří její bývalý předseda Miloš Zeman, veřejný ochránce práv Otakar Motejl, exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a vysokoškolský učitel Martin Potůček. Kandidátem KDU-ČSL má být dosavadní šéf Senátu Petr Pithart, komunisté zřejmě nominují bývalého vojenského prokurátora Miroslava Kříženeckého nebo exministra obrany Miroslava Vacka.

Novou hlavu státu budou volit při společné schůzi obě komory parlamentu, kde ale ODS nemá většinu. Ve dvousetčlenné sněmovně má 58 a v jednaosmdesátičlenném Senátu 26 křesel. První kolo volby se uskuteční 15. ledna. Každého kandidáta může navrhnout nejméně deset poslanců nebo deset senátorů. Nominace mohou předkládat nejpozději 48 hodin před volbou.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme