Prvním ombudsmanem Otakar Motejl

Prvním českým veřejným ochráncem práv Poslanecká sněmovna zvolila zřejmě exministra spravedlnosti Otakara Motejla, kterého na funkci navrhl prezident Václav Havel i Senát. V tajném hlasování se pro něj podle ČTK vyslovilo 125 poslanců. Oficiálně budou výsledky zveřejněny v 15:00. Oba Motejlovi protivníci prý obdrželi výrazně méně hlasů. Členka Nejvyššího kontrolního úřadu Marie Hošková, kterou navrhl Senát, dostala 14 hlasů a další kandidát Havla, počítačový expert Václav Trojan, jen pět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosud otevřený zůstává souboj o Motejlova zástupce. Do druhého kola postoupila bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová, pro kterou v prvním kole hlasovalo 78 poslanců, a bývalý senátor ODS Jan Voráček, kterého podpořilo 51 zákonodárců. Ze hry tedy už vypadla ředitelka Školského úřadu ve Žďáru nad Sázavou Simeona Zikmundová, která dostala 37 hlasů, a bývalý šéf ústavně-právního výboru Senátu Jiří Vyvadil (ČSSD).

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme