Prvomájové demonstrace proběhly v klidu

Svátek práce si z politických subjektů připomněly pouze levicové strany. K sociálním demokratům a komunistům se na některých místech přidali také odboráři. Zástupci ČSSD Petra Buzková a Karel Březina spolu s odborovým předákem Richardem Falbrem položili věnec k památníku na Střeleckém ostrově v Praze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha se v souvislosti s oslavami Prvního máje obávala výtržností mezi pravicovými extremisty a stoupenci anarchistického hnutí. Akce obou táborů se totiž konaly v bezprostřední blízkosti - pravicová na náměstí Míru, anarchisté se shromáždili na Tylově náměstí. Stoupenci obou táborů se po skupinkách rozešli. Policie ale stále zůstává v centru hlavního města, protože se obává možných střetů. Policisté zatkli tři skinheady, kteří přes silná policejní opatření pronikli z náměstí Míru mezi stoupence anarchistického hnutí na Tylově náměstí. Podle policie to vypadalo, že chtějí dlažebními kostkami rozbít výlohu Investiční a Poštovní banky. Anarchistická oslava 1.máje ale proběhla v klidu a příznivě ji hodnotí i jeden z organizátorů Jindřich Zíka.

Nejvíce komunistů oslavilo Svátek práce na Letenské pláni v Praze. Podle policie se zde sešlo 7 až 10 tisíc lidí - většinou důchodců. Předseda KSČM Miroslav Grebeníček vyzval kvůli neutěšené situaci ve společnosti k občanským protestům. S komunisty přišli 1. máj oslavit mimo jiné i představitelé velvyslanectví Číny a Kuby. Účastníkům setkání vyhrávala dechovka a herečka Jiřina Švorcová jim zarecitovala úryvek pokrokové básně. Komunistické oslavy 1. máje skončily v Praze na Letné po poledni.

Policie je také spokojená. Obě akce se podařilo udržet oddělené a nemuselo se vážněji zasahovat. V pražských ulicích sledoval práci zhruba tisícovky policistů i zástupce ředitele pražské policejní správy Vlastimil Husák. Podle něj policie zvládla práci bez problémů, opatření ale zatím nekončí. Zadrženo bylo podle jeho informací asi 10 lidí jak z táboru anarchistů, tak z tábora skinheads.

Na pražském Střeleckém ostrově se dopoledne setkala skupinka anarchistů se sociálně demokratickými politiky Petrou Buzkovou a Karlem Březinou a odborovým předákem Richardem Falbrem. Obě strany si zde připomněly první oslavy Svátku práce. Jejich setkání se obešlo bez incidentů.

Několik účastníků komunistických oslav prvního máje napadlo v Brně skupinu mladých konzervativců, kteří se pokusili rozvinout transparenty proti KSČM. K incidentu došlo krátce po půl jedenácté, když se konzervativci snažili před asi tisícovkou příznivců KSČM rozvinout transparenty s hesly namířenými proti komunistům. Předseda regionálního klubu mladých konzervatistů Milan Hamerský tvrdí, že několik lidí utrpělo lehká zranění, když se skupinky praly.

Na prvomájové oslavy se připravila i pražská policie. V uplynulých letech je totiž poznamenaly výtržnosti mezi levicovými a pravicovými radikály. Jak Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl ministr vnitra Stanislav Gross, prvořadým úkolem policistů bude zabránit vzájemným střetům mezi těmito skupinami.

Komunistická strana Čech a Moravy pořádá v řadě našich měst více než 70 velkých akcí a 130 menších. Chce tak navázat na tradici svátků práce. Komunisté počítají s tím, že se jejich akcí zúčastní desetitisíce lidí. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu to potvrdil místopředseda KSČM Václav Exner s tím, že se nejedná pouze o členy Komunistické strany Čech a Moravy. Setkává se tam i s řadou lidí nejrůznějších názorů, kteří přišli jen ze zvědavosti. K řadě požadavků, které tam komunisté připojují, se ale připojují.

Na jabloneckém Mírovém náměstí se chystá demonstrace anarchistů. Jak zjistila naše zpravodajka Zdenka Schovánková, nejsou to ale jen anarchisté, kteří chtějí na 1. máje uspořádat v Jablonci mítink. Jablonecká radnice přijala hned tři oznámení o konání mítinků, přičemž jedno bylo nakonec staženo.

Další oznámení podala fyzická osoba, za kterou stojí s největší praděpodobností anarchisté. Ti hodlají úderem třetí hodiny odpolední upozornit na Mírovém náměstí na nebezpečí opakování temných historických událostí. Tak alespoň hovoří o chystaném mítinku nazvaném "Zastavme nacistické pohrobky" autoři letáku, který se objevil v jabloneckých ulicích. Mohl by se očekávat střet anarchistů se skinheady, ale policie se této varianty neobává a nechystá výraznější opatření. Další subjekt, který nehodlá protestovat, ale slavit, jsou komunisté. Ti chtějí navázat na tradici svátků práce.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme