Prvomájové oslavy provázejí protivládní nálady, o pořádek se starají těžkooděnci

Prvomájové akce u příležitosti Svátku práce se v Praze nesou hlavně v protivládním duchu a zatím probíhají bez konfliktů. Celkem se má konat 15 pochodů a shromáždění. Kolem 11. hodiny se na Střeleckém ostrově shromáždili anarchisté. Příznivci hnutí se pak za doprovodu těžkooděnců přesunuli na náměstí Republiky, kde zahájili protivládní protest.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anarchistické setkání v Praze, demonstrace prošla Prahou na náměstí Republiky | Foto: Filip Jandourek

Shromáždění anarchisté na náměstí Republiky skandovali za doprovodu bubínků svá hesla. O bezpečnost se starají stovky policistů, kterým ze vzduchu asistuje policejní vrtulník.

„Když srovnám poměr sil mezi demonstranty a policií, pak muži zákona jsou tady v okolí Střeleckého ostrova v jednoznačné přesile,“ informoval na začátku pochodu anarchistů reportér Martin Drtina.

Na Střeleckém ostrově naplánovala vzpomínkovou akci i strana Suverenita – Blok Jany Bobošíkové, která za zpěvu státní hymny položila květina k památníku pražských dělníků. Od anarchistů se ale dočkala hlasitého pískotu a nadávek jako Táhněte nebo Chceme tady mešity, nechceme tady Bobo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Průběh prvomájových protestů sleduje reportér Martin Drtina

Pak už se ale několik desítek demonstrantů za doprovodu policejních těžkooděnců vydalo na pochod Prahou. Zablokovali přitom veškerou dopravu v centru, tramvaje zůstaly stát na zastávkách.

V čele průvodu šli členové antikonfliktního týmu, ale žádnou napjatou situaci řešit nemuseli. Cestou se k průvodu přidávali další hloučky mladých lidí, mezi nimi i několik velmi mladých dívek vyladěných do růžova s bubínky, které s postarali o hudební doprovod.

K průvodu od Střeleckého ostrova se cestou přidávaly další hloučky demonstrantů. Policie jim razila cestu kolem Národního divadla a budovy pražské radnice. Tam se průvod na chvíli zastavil a křičel: „Vraťte, co jste nakradli!“

Svátek práce je ve znamení hospodářské krize. Vrací se tak prý k původní myšlence

Číst článek

Průvod představuje také atrakci pro kolemjdoucí. Nejen na Staroměstském náměstí si velké policejní manévry fotili zahraniční turisté.

O pár ulic dál uspořádali demonstraci i příznivci krajní pravice, po 14. hodině se vydali na pochod Prahou. Právě z toho, že by se oba tábory extremistů v ulicích potkali, mají policisté největší strach. Na místě jsou proto těžkooděnci i policisté na koních, ve vzduchu krouží policejní vrtulník. Nasazeno je několik stovek mužů zákona.

Viktorie Hošková, Martin Drtina, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme