Nouzový stav asi neskončí uprostřed Velikonoc, uvedl Prymula. Rozhodnout ale musí vláda

Nouzový stav platí v Česku kvůli epidemii do 11. dubna. Podle předsedy Ústředního krizového štábu Romana Prymuly nepochybně k prodloužení dojde a neskončí v polovině Velikonoc. Takový krok by musela schválit Sněmovna. Epidemiolog Prymula zároveň upozornil, že o případném prodloužení nerozhoduje krizový štáb, ale vláda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula, předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví.

Roman Prymula, předseda Ústředního krizového štábu a náměstek ministra zdravotnictví. | Foto: Michal Krumphanzl | Zdroj: ČTK

„Nouzový stav asi neskončí uprostřed Velikonoc, tam nepochybně dojde k nějakému prodloužení,“ řekl Prymula po jednání krizového štábu. Ten se touto otázkou podle něj nezabýval, protože jde o záležitost vlády.

Dále by nejspíš fungoval i krizový štáb, který by byl změněn podle nového systému. „Ty prvky, které tady jsou, tady budou působit v nějaké podobě i nadále, ať tady bude nouzový stav nebo nebude,“ dodal.

Potrvá déle než měsíc, než karanténa zafunguje, odhaduje expert na infekční choroby

Číst článek

Podle Prymuly se stát připravuje na nárůst vážných případů onemocnění COVID-19 a chystá 2000 nemocničních lůžek pro vážně nemocné pacienty.

Situace není příznivá ani podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Ministerstvo teď sleduje, jak se projevují přijatá restriktivní opatření na šíření epidemie. „Zatím se zdá, že data nejsou úplně nejpříznivější, byť se nám daří bránit skokovým nárůstům. Zatím by opatření měla zůstat,“ řekl Vojtěch.

Inteligentní karanténa

S pilotní inteligentní karanténou začne stát na Jižní Moravě. Po Velikonocích se systém rozšíří na celou Českou republiku a půjde především o včasné zachycení infikovaných do tří dnů. Stát se také podle Prymuly chystá na zajištění kritické infrastruktury, čehož chce docílit důslednou ochranou zaměstnanců.

Problematické je například fungování firemních stravovacích provozů, kde se stále potkávají velká množství lidí. „Je třeba, aby se segmentovaly a nepotkávaly se různé skupiny,“ řekl. Podobná opatření by se podle něj měla přijmout i v zařízeních péče o seniory.

Vojtěch také apeloval na důsledné dodržování restriktivních opatření, a to včetně nošení roušek. Podle něj je to nutné i při cestování v autě, zejména pokud v něm jede víc pasažérů. Kuřáci podle Vojtěcha na veřejnosti také nemohou snímat roušky, aby si zapálili cigaretu, kouřit musejí v soukromých prostorách.

Ministr se také vrátil k testování domácností, ve kterých je jeden nakažený. Karanténa je v takovém případě uložena všem členům domácnosti, testují se ale jen ti, kdo mají klinické příznaky onemocnění.

ban, ada, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme