Prymula: Konec nouzového stavu neznamená i konec roušek. Velikonoční nárůst nemocných byl, ale mírný

Jak se epidemiolog dívá na konec nouzového stavu? Může na tom výsledek studie kolektivní imunity něco změnit? Hostem Českého rozhlasu Plus byl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula | Foto: Ladislav Křivan | Zdroj: MAFRA / Profimedia

„To, co je teď hlavní, je znovuobnovit ekonomiku, ale není to otázka nějakého setkávání (lidí), nebo nesetkávání,“ odpovídá Prymula na otázku, jestli by konec nouzového stavu znamenal i konec omezení volného pohybu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor Martiny Maškové

„V tuto chvíli musíme držet pravidla, abychom nerozšiřovali onemocnění v populaci (jen) proto, že chceme začít pracovat nebo chodit do školy… Důvody pro to, aby tady byla omezení, jsou nepochybně stále silné,“ dodává ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Podle něj „budou různá opatření postupně rozvolňována, to je logické“.

Začalo plošné testování koronaviru. V Brně došlo k šarvátkám v davu čekajících lidí

Číst článek

„Pokud chceme chodit do práce, tak se musíme vzdálit ze svých domovů… Ale to, že tady nebude shromažďování velkých skupin, je zcela zřejmé. Možná, že to rozvolníme do podoby nějakých skupin 5–10 osob. Ale určitě nebude zájem, aby tady byly stočlenné happeningy nebo mega akce pro pět tisíc lidí. To se nestane ještě poměrně dlouho.“

Roušky?

Krizový štáb se chystá řešit i další nošení roušek. „Určitě nastane doba, kdy budou víc orientovány na vnitřní prostory, MHD apod. Ve volném venkovním prostoru už bude jejich nošení omezováno.“ Ale pro tuto chvíli se stále nic nemění.

Vláda chce podle premiéra Andreje Babiše (ANO) i vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) otevřít obchody už od pondělí 27. května a zkrátit tak vládní plán zhruba o 14 dní. Nemělo by se ale spíš počkat na výsledky plošného testování?

„Vycházíme ze situace, kdy testy potřebujeme proto, abychom byli schopni situaci přesně modelovat. První vlna, která se připravuje, bude nepochybně spuštěna. Máme data, která jsou poměrně příznivá. Po Velikonocích sice byl mírný nárůst, ale nebyl to setrvalý stav. Zlepšil se hned následující den. Není důvod, abychom omezili první vlnu. Pak budeme 14 dní čekat, jakým způsobem se uvolnění projeví,“ dodává.

Jak to bude s dětskými letními tábory nebo proč Prymula neočekává, že by se při plošném testování snad mohli lidé dál nakazit? Poslechněte si v audiozáznamu rozhovoru Martiny Maškové.

Martina Mašková, Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme