Počet hospitalizovaných prudce roste, kapacita nemocnic se může naplnit za dva týdny, řekl Prymula

Počty lidí nakažených novým typem koronaviru, kteří potřebují péči v nemocnici, mohou být podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) bez přijetí dalších opatření za týden dvojnásobné. V současné době je hospitalizováno 1700 lidí, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. „Za další týden by mohla být kapacita zdravotního systému téměř vyčerpána,“ uvedl Prymula.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ve vážném stavu je podle posledních dat více než 350 osob. „Prudce narůstající je počet osob, které vyžadují zásadní intenzivní péči. Kontinuálně narůstající je i počet zemřelých,“ uvedl ministr.

V současné době je podle ministra zaplněna asi třetina plánovaného objemu lůžek. „Můžeme tyto počty ještě dvakrát zvýšit, pokud nebudeme dělat ještě další restriktivní opatření, která ale dělat budeme,“ dodal.

Prymula: Profesionální sport se na dva týdny zastaví, výjimku mohou mít mezistátní zápasy

Číst článek

Množství hospitalizovaných lidí s covidem-19 od září prudce stoupá, stejně jako počet zemřelých. Jen od začátku října stoupl počet hospitalizovaných podle údajů ministerstva k úterý 6. října o polovinu na 1563. Ještě v polovině srpna byla v nemocnicích jen zhruba stovka lidí.

Ještě výraznější je nárůst množství lidí v nemocnicích v těžkém stavu, jejichž počet za říjen stoupl o více než tři čtvrtiny na 354. Podle modelů, které ve středu poslancům představil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, hrozí v současné době na konci října i tisíc lidí ve vážném stavu, kteří budou v nemocnicích potřebovat intenzivní péči. Počet úmrtí po nákaze koronavirem vzrostl za říjen zhruba o čtvrtinu na středečních 829.

Některé nemocnice uvádějí, že musí kvůli pacientům s covidem-19 omezovat jinou péči, zástupci jiných tvrdí, že to zatím není nutné. Podle dat o kapacitách nemocnic zveřejněných serverem Hlídač státu bylo v nemocnicích ve středu 3908 lůžek na odděleních ARO a JIP pro vážné případy, 905 bylo volných. Lůžek s umělou plicní ventilací bylo 1780, z nichž bylo 907 obsazeno pacienty nakaženými koronavirem i jinými diagnózami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme