Nevidím sebemenší důvod, proč by neměly být otevřeny hranice s Rakouskem, říká Prymula

Epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula nevidí důvod pro to, aby Česko neotevřelo hranice s Rakouskem. Návrh na jejich otevření v pondělí projedná vláda, řekl Prymula České televizi. Současně nevyloučil, že by se tak mohlo stát tento týden. Stanovení termínu je podle něj ale záležitostí ministerstev zdravotnictví a vnitra. Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem o víkendu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Rakousko je na tom nepochybně dobře, a protože je situace podobná, s Rakouskem nevidím sebemenší důvod, proč by neměly být otevřeny hranice s ním i na naší straně," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

‚Vyšli jsme vstříc odborům.‘ Při práci v horku nebo v kanceláři nebude povinné nosit roušku

Číst článek

S ohledem na dobrou epidemiologickou situaci vláda podle Prymuly v pondělí zřejmě projedná i otevření hranic se Slovenskem. „S velkou mírou pravděpodobnosti navrhneme i otevření hranic se Slovenskem," řekl náměstek České televizi. Německo a Polsko podle něj naopak představují pro Česko kvůli tamní situaci ještě určité riziko.

„Slovensko je obecně velmi klidné, situace je mnohem příznivější než u nás, s jedinou výjimkou, a to jsou romské osady. Tam příliš mnoho opatření neprobíhá, a to pro nás znamená svým způsobem problém, protože právě z těchto osad by mohlo dojít k migraci na naše území,“ uvedl Prymula k situaci na Slovensku. Podle něj se proto bude muset u Slovenska najít nějaký režim, jak případně regulovat migraci z romských osad.

ČSA opět létá do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem a Amsterdamu. Další linky přibudou v příštích dnech

Číst článek

V Polsku je podle Prymuly kvůli nákaze rizikem příhraniční Slezsko. S ohledem na to v úvahu podle něj připadá jen diskuse o tom, jestli otevřít některé přechody, které by byly dál od Slezska.

Situaci v Rakousku náměstek zhodnotil jako stabilizovanou, klidnou a podobnou jako u nás. „Rakousko je na tom nepochybně dobře, a protože je situace podobná, s Rakouskem nevidím sebemenší důvod, proč by neměly být otevřeny hranice s ním i na naší straně," uvedl.

Rakousko otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem od půlnoci na neděli a kontroly kvůli koronaviru tam mají být už jen namátkové. Z české strany zůstává otevřeno osm běžných přechodů a dva vlakové, jinak hranice otevřené nejsou. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová o víkendu novinářům sdělila, že pro návrat do České republiky bude nadále nutný negativní test na koronavirus, jinak bude muset cestovatel do povinné 14denní karantény.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme