Restaurace a bary budou muset od čtvrtka zavřít už ve 22.00. Podle Prymuly bude opatření platit dva týdny

Restaurace a bary budou muset od čtvrtka kvůli šíření koronaviru zavírat už ve 22.00. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) to řekl deníku Mf Dnes. Zatím musely mít hospody zavřeno až od půlnoci do 06.00. Ve čtvrtek stát omezí i sportovní akce, maximální počet sedících diváků by měl být omezen asi na 2000, uvedl Prymula v České televizi. Nařízení vyhlásí ministerstvo ve středu, zpřísněná opatření budou platit dva týdny.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 19:22 22. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Lidé tam mohou být v dřívější dobu a bohužel to je jedno z nejrizikovějších míst. Opatření, které se týká zkrácení na deset hodin večer se opravdu stane. Vyhlásíme to zítra (ve středu),“ řekl Mf Dnes k dalšímu omezení provozu restaurací Prymula.

O zpřísnění mluvil nový ministr zdravotnictví už na úterní ranní tiskové konferenci, když se ujal úřadu. „Některá opatření dělat musíme,“ prohlásil Prymula a dodal, že nechce dělat rozhodnutí, která by decimovala ekonomiku.

Sebetvrdší opatření epidemii nevyřeší, řekl Prymula. Uzavřít Česko a dusit ekonomiku nechce

Číst článek

Ohlášené zpřísnění omezení otvírací doby barů a restaurací i počtu diváků sportovních akcí bude trvat 14 dní, řekl Prymula v České televizi. Pokud se za tu dobu podaří snížit ukazatele nemocnosti, budou opatření zase zrušena. Určující bude podle ministra vývoj denních počtů nakažených, počet hospitalizovaných a vývoj reprodukčního čísla, které udává kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný.

Posunutí zavírací doby na 22.00 kritizují provozovatelé restaurací i Hospodářská komora ČR. V restauracích jsou už nyní podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací ČR Václava Stárka dodržována pravidla bezpečnosti a je minimalizováno riziko nákazy.

Provozovatelé stravovacích zařízení si podle Hospodářské komory ČR zaslouží vysvětlení k dalšímu zkrácení provozní doby. Vláda podle komory v posledních dnech omezuje obory, ze kterých podle oficiálních zdravotnických dat pochází jen minimální počet nakažených.

„Je to šílené a toto už není sranda. Od rána mám telefonáty zoufalých gastronomů,“ řekl Mf Dnes Luboš Kastner, zástupce restauratérů v rámci Asociace malých a středních podniků.

Sportovní akce

Počet diváků na sportovních akcích by se měl podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) omezit asi na 2000 sedících lidí. Omezení konzultoval s vládním zmocněncem pro sport Milanem Hniličkou. Ministr to řekl v České televizi.

Prymula uvedl, že Česko je v této oblasti benevolentnější než okolní země. I chystaný omezený počet diváků na sportovních akcích v Česku bude podle Prymuly poměrně vysoký. Očekává ale, že se lidé po stadionu rozprostřou a šance na nákazu bude nízká.

V pondělí také nový ministr zdravotnictví řekl serveru Seznam Zprávy, že chce dramaticky zlepšit komunikaci ministerstva související s epidemií.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme