Prymula před poslanci hovořil o zpřísnění opatření. Kontaktů mezi lidmi je podle něj stále příliš

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) naznačil, že mohou přijít další, přísnější opatření k omezení šíření nového koronaviru. Konkrétnější však v úterý před poslanci nebyl. Řekl, že i za současných omezení je kontaktů mezi lidmi stále příliš mnoho. Restrikce podle Prymuly nejsou vždy dodržovány. Největší nápor na zdravotnický systém očekává mezi 3. a 11. listopadem. Ve středu ráno kvůli situaci mimořádně zasedne vláda.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:35 20. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Tím je logické, že budeme muset zřejmě představit vládě přísnější opatření,“ řekl ministr. Nezbývá podle něj příliš času. „Na vrcholnou kapacitu, kterou už těžko ovlivníme, protože tady je doběh nějakých deseti až 14 dnů, že se dostaneme podle předpokladů se špičkou někdy 11. listopadu,“ uvedl.

Průzkum: Nejdůvěryhodnějším zdrojem informací o koronaviru jsou experti, nejméně lidé věří Babišovi

Číst článek

Podle ministra může být potřeba 9000 až 11 000 standardních lůžek nebo lůžek s kyslíkem a 1500 až 3000 lůžek intenzivní péče pro pacienty se zvlášť těžkým průběhem onemocnění covid-19. Podle Prymuly může být k dispozici 10 000 až 12 000 lůžek. „Základní problém je péče na úrovni jednotek intenzivní péče a jednotek na ventilátorech, kde samozřejmě je kapacita omezená,“ poznamenal. Ministerstvo se nyní snaží podle Prymuly nakoupit 2000 oxygenátorů a 500 ventilátorů.

Jeden infikovaný člověk nyní nakazí podle ministra v průměru 1,37 až 1,47 dalšího člověka. Prymula také připomněl vysoký podíl pozitivně testovaných lidí, nákaza se podle něho dostává do rizikové skupiny seniorů. „My v tuto chvíli detekujeme vrcholek ledovce. Ale v populaci už je mnohem větší nálož, než se původně odhadovalo,“ dodal Prymula.

Jednání vlády

Úřad vlády v úterý oznámil, že ve středu v 8.00 mimořádně zasedne kabinet hnutí ANO a ČSSD. Vláda bude jednat formou videokonference znovu už po dvou dnech. Z koronavirové agendy v pondělí schválila například mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, na jehož základě bude povinné od středy nosit roušku i venku na území obcí, pokud bude člověk blíže než dva metry k jinému. Výjimku budou mít členové jedné rodiny nebo lidé při sportování. Povinné budou také roušky v autě, pokud v něm člověk nepojede sám nebo jen se členy své rodiny.

V pondělí po zasedání kabinetu Prymula poznamenal, že se tento týden nebude na vládě diskutovat o případném dalším omezení života v Česku, takzvaném lockdownu. „Základní opatření by měla platit minimálně 14 dnů, abychom věděli, že mají nějaký dopad. Nemyslím si, že by to bylo ve středu nebo kdykoliv tento týden,“ řekl v pondělí. Za základní opatření ministr označil uzavření škol a restaurací, sportu a kultury a omezení shromažďování na šest osob.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme