Poslední den na ministerstvu zdravotnictví. Prymula bude od pondělí vládním zmocněncem

Epidemiolog Roman Prymula v neděli odchází z funkce náměstka ministra zdravotnictví. Končí i jako šéf projektu chytré karantény, který po něm přebírá hlavní hygienička Jarmila Rážová. Prymula od pondělí nastupuje na post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula v neděli odchází z funkce náměstka ministra zdravotnictví | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Opravdu dominantně se budu věnovat vědě. Nicméně dohodli jsme se s panem ministrem, že zůstanu v klinickém týmu. To je tým, který dělá různá odborná doporučení, a na tom bych se měl podílet nadále. Jinak už nebudu mít zodpovědnost za fungování celé chytré karantény,“ řekl Českému rozhlasu Plus Prymula.

Trnitá Prymulova cesta vzhůru: střet zájmů, čínské léčitelství, vyhazov z nemocnice i spory s Vojtěchem

Číst článek

Novou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Prymulovi nabídl premiér Andrej Babiš (ANO). Část opozice to kritizovala a vzniklý post označila za politickou trafiku.

Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva je to, že nemá bezpečnostní prověrku. Všem náměstkům ji loni v dubnu přitom nařídil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Proč ji ale bývalý ředitel královéhradecké nemocnice nedostal, sám podle svých slov neví.

Důvodem ale byly i spory Prymuly s Vojtěchem, který ho jako náměstka „zdědil“ po Miloslavu Ludvíkovi z ČSSD. Jedním z nich byla i klinika čínské medicíny, kterou prosazoval Prymula. Jenže krátce po nástupu do funkce tento projekt Vojtěch „zařízl“.

Prymula proto už dříve mluvil o tom, že chce odejít z ministerstva do soukromého sektoru. Pak ale začala koronavirová krize a epidemiolog ve funkci zůstal a pomohl vládě v boji s nemocí covid-19. Stal se dokonce jeho tváří, symbolem. A to navzdory tomu, že některé jeho životní etapy vzbuzují pochybnosti. Více se dočtete v jeho profilu, který sestavil server iROZHLAS.cz.

Daniela Tollingerová, Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme