Veřejnost je proti výběru nové ředitelky ústecké zoo. Desítky lidí podepsaly petici, hrozí i rozpad koalice

Výběr zooložky Ilony Pšenkové do čela ústecké zoologické zahrady vyvolal nevoli u veřejnosti. Ta v petici požaduje, aby se vedení instituce ujal bývalý ředitel pražské zoo Petr Fejk. Pšenkovou vybrala městská rada, přestože ve výběrovém řízení vyhrál Fejk. Výběr ředitelky způsobil i rozpor v ústecké koalici, která by se měla tento týden sejít a domluvit se na jejím dalším fungování. Krajním řešením by mohlo být i vypovězení koaliční smlouvy.

Ústí nad Labem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výběr nové ředitelky Ilony Pšenkové způsobil i rozpor v ústecké koalici. | Zdroj: Zoo Ústí nad Labem

„Na základě prezentace obou kandidátů na zastupitelstvu lze předpokládat, že větší podporu v zastupitelstvu měl pan Fejk,“ uvedl autor petice Jakub Štráchal. Míní, že většinovou podporu měl Fejk i ve veřejné debatě na internetu. Pod petici se podepsalo od 18. června 182 lidí.

Historický přírůstek. Zoo Hluboká se raduje z prvního odchovaného orla skalního

Číst článek

Primátor Petr Nedvědický (ANO) minulý týden oznámil, že mentor ústecké zoo a člen výběrové komise David Nejedlo tvrdil, že někteří členové komise byli pro Fejka rozhodnuti už předem. Proto se rada podle primátora doporučením výběrové komise neřídila a vybrala Pšenkovou.

Pro Pšenkovou hlasovali tři radní z hnutí ANO a dva z ODS, proti byli tři radní z klubu PRO! Ústí a radní z hnutí PRO Zdraví a Sport. Hlasování tedy bylo těsné pět ku čtyřem. Dalším důvodem, proč pět radních podpořilo jmenování Pšenkové, bylo, že chce zachovat v zoologické zahradě ikonická zvířata, tedy například slony a orangutany. Náměstek primátora Martin Hausenblas (PRO! Ústí) řekl, že oba kandidáti se shodli na tom, že zoo nemá podmínky pro chov velkých a finančně náročných zvířat.

Ústecká zoologická zahrada přišla před více než rokem o plné členství v Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA). EAZA tehdy v zoo kontrolovala pravidla a standardy asociace. Úplné vyloučení z EAZA by znamenalo konec účasti na některých chovných programech a ztrátu atraktivních zvířat, například orangutanů, slonů a dalších. Na nápravu nedostatků má ústecká zahrada několik měsíců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme