Psovodům hrozí za nesplnění rozkazu při misi v Afghánistánu pětileté vězení

Před okresním soudem v Liberci stanuli dva vojáci z Veterinární základny Grabštejn. Podle obžaloby oba vojenští psovodi neuposlechli rozkaz při válečné misi v Afghánistánu, za což jim hrozí až pět let vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Prahy se 26. srpna z Afghánistánu vrátili příslušníci 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu české armády působící v provincii Lógar

Do Prahy se 26. srpna z Afghánistánu vrátili příslušníci 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu české armády působící v provincii Lógar | Foto: Tomáš Junek | Zdroj: ČTK

Oba vojáci loni na jaře operovali v afghánské provincii Lógar jako členové provinčního rekonstrukčního týmu. Působili v jednom týmu s chrudimskými výsadkáři.

Prohledávali se speciálně vycvičenými psy domy, jestli v nich nejsou ukryté výbušniny nebo potřeby na jejich výrobu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ obviněných armádních psovodů sleduje reportérka Ivana Bernáthová

Jako armádní kynologové ale odmítli s těžkými i pěchotními zbraněmi patrolovat stejně jako k tomu vycvičení parašutisté.

U soudu se psovodi hájí tím, že jejich výcvik je zcela jiný, než jaký má bojová jednotka speciálně vycvičených výsadkářů z Chrudimi. Obávali se prý, že svou nepřipravenosti na tento typ bojové činnosti své kolegy ohrozili na životě.

Soud už vyslechl nadřízeného obžalovaných psovodů, 22. října pak soudce Lukáše Korpase čeká výslech dalších členů mise, kteří s vojenskými kynology v Afgánistánu sloužili. Pokud by všichni svědci k soudu přišli, mohl by soudce už vynést rozsudek. V případě uznání viny hrozí obviněným až pět let vězení.

Podobný případ je v české justici ojedinělý, i když několik trestných činů profesionálních vojáků už soudy řešily. Například bývalý velitel kynologické základny na Grabštejně se u soudu zpovídal z vydírání.

Známá je i kauza pilotů vojenských vrtulníků, kteří nechtěli odletět na misi v Afgánistánu kvůli tomu, že na ni nebyli armádou dostatečně připraveni a nemají dostatečné logistické zabezpečení.

Ivana Bernáthová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme