Kachličkovaný pokoj jak z hororu. Veřejnost se skládá na dětskou psychiatrickou nemocnici v Lounech

„Motol je oproti Lounům grandhotel,“ říká Lucie Saleová, zakladatelka veřejné sbírky na pomoc dětské psychiatrické nemocnici v Lounech. Na tristní stav nemocnice opakovaně upozorňoval server iROZHLAS.cz. Ministr zdravotnictví o stavu nemocnice ví. Na jaře uvedl, že je „absolutně eticky nemyslitelné“ děti a zaměstnance nechávat ve stávajících podmínkách. Vedení nemocnice se však finanční pomoci od státu nedočkalo. Spoléhá na veřejnou sbírku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokoj na chlapeckém oddělení v dětské psychiatrické nemocnici v Lounech

Pokoj na chlapeckém oddělení v dětské psychiatrické nemocnici v Lounech | Foto: Anna Košlerová | Zdroj: Český rozhlas

„Jako psychiatrický pacient jsem v dětství taky byla na psychiatrii, tak jsem si říkala, že se snad nikdo nemůže vyléčit v takovýmhle hnusným prostředí,“ shrnuje svou motivaci pomoci psychiatrické nemocnici v Lounech Lucie Saleová, která se rozhodla vybrat půl milionu korun na zvelebení prostředí pro dětské pacienty. „Je to smutný, ale stát evidentně nemá zájem to řešit,“ míní.

Vybrané peníze mají sloužit na vymalování, nákup nábytku a vybavení herny. „Vyděsilo mě, že tam jsou železné postele,“ líčí Saleová.

Právníci ombudsmana: A tady jsou děti? Podmínky v psychiatrických zařízeních bývají až protiléčebné

Číst článek

Podle tiskového mluvčí ministerstva Ondřeje Jakoba je sbírka „legitimní nástroj, jak získat další finanční prostředky pro rozvoj“.

Již před rokem popsal server iROZHLAS.cz stav dětské psychiatrické nemocnice v Lounech, který se dal shrnout ve třech slovech: mříže na oknech, zápach a nedostatek personálu. Jak ředitelka nemocnice Nikol Přibilová, tak ministerstvo zdravotnictví vidí hlavní problém v tom, že nemocnice sídlí v pronajatých prostorách.

‚Průběžné řešení’

Ministr zdravotnictví, Vlastimil Válek (TOP-09) slíbil nápravu už na jaře s tím, že podmínky chce napravit do konce roku. Na podzim však server iROZHLAS.cz zjistil, že od zveřejnění článku nedostala nemocnice v Lounech od ministerstva žádnou finanční podporu.

„Smluvní vztah s pronajímatelem má v tomto případě nemocnice, nikoliv ministerstvo,“ hájí úřad mluvčí Jakob.

Dětem chybí intenzivní psychiatrická péče. Zařízení si je přehazují jak horký brambor, míní ombudsman

Číst článek

„Prostorovou situaci však ministerstvo zdravotnictví s vedením DPN Louny průběžně řeší. Vedení DPN Louny intenzivně jedná i se zástupci majitele objektu o tom, aby byly problematické prostory co nejdříve opraveny a podle našich informací dochází ke zlepšení stavu,“ uvedl Jakob.

Problémy nejsou novinkou

Nedůstojné podmínky v Lounech však nejsou žádnou novinkou. V roce 2021 na ně upozornil i ombudsman. „Podmínky zasahují do důstojnosti dětí a hraničí se špatným zacházením,“ uvádí v závěrečné zprávě z návštěvy.

Podle veřejného ochránce představují mříže na oknech „vězeňský prvek, který může mít vliv na pohodu dětí i na to, jakou roli si v nemocnici osvojí“.

Nedostatků si je vědoma i ředitelka nemocnice Přibilová. „Tady máme ty zašupovačky, které jsou teda blbé a víme to všichni… Není to ideální, ano,“ komentovala absenci dveří u záchodů – jeden z hlavních technických nedostatků budovy, který kritizoval i ombudsman po návštěvě zařízení v roce 2021.

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme