Ptačí chřipka už je ve třech krajích. Slepice z Pardubického kraje se jí nakazily od divokých kachen

Ptačí chřipka se rozšířila také do Pardubického kraje. Veterináři v malochovu v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku potvrdili třetí ohnisko v České republice. Podobně jako u předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice nakazily od volně žijících kachen, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odběr vzorků u drůbeže, cvičení pro případy nebezpečných nákaz zvířat, Boletice

Ptačí chřipka se rozšířila do Pardubického kraje. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V malochovu se původně nacházelo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm kusů vodních ptáků. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn jednoho kohouta a dvou slepic, další kusy v chovu už vykazovaly typické příznaky pro ptačí chřipku. Úhyny následně pokračovaly, do středečního rána šlo o celkem 15 kusů drůbeže. Zbývající ptáci v chovu budou usmrceni.

První ohnisko s ptačí chřipkou se objevilo na Táborsku. Zavlekly ji tam nejspíš divoké kachny

Číst článek

„Laboratorní testy dnes v odpoledních hodinách u uhynulých kusů potvrdily ptačí chřipku subtypu H5,“ dodal ve středu Vorlíček. Nejspíš tak půjde o chřipku H5N8, která je smrtelná pro ptáky, ale na člověka se nepřenáší.

„Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ uvedl mluvčí.

Podle ředitele Krajské veterinární správy v Pardubicích Josefa Boháče se do deseti kilometrů vzdušnou čarou od ohniska nachází velkochov drůbeže v obci Holotín. Patří drůbežářské společnosti Xaverov. „Chov je uzavřený, s ohniskem v Ronově nemá žádnou spojitost,“ řekl Boháč.

Minulý rok v únoru v Pardubickém kraji veterináři zjistili ptačí chřipku v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku. Kvůli nemoci muselo být utraceno 7000 krocanů a 130 tisíc brojlerů.

Ohniska nákazy

Druhé ohnisko potvrdili veterináři v úterý, ve středočeském malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. V chovu bylo původně 45 slepic a šest kachen, 25 slepic v něm uhynulo. Ve středu v něm utratili veterináři zbytek drůbeže. První ohnisko bylo v jižních Čechách, potvrzené bylo na konci ledna. Kromě toho veterináři potvrdili chorobu ve třech lokalitách jižních Čech u divoce žijících ptáků.

Ve středních Čechách se objevila nákaza ptačí chřipkou. Do chovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny

Číst článek

„Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ uvedl v úterý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.

Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.

V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme