Ptačí chřipka už je ve třech krajích. Slepice z Pardubického kraje se jí nakazily od divokých kachen
Ptačí chřipka se rozšířila také do Pardubického kraje. Veterináři v malochovu v obci Ronov nad Doubravou na Chrudimsku potvrdili třetí ohnisko v České republice. Podobně jako u předchozích dvou ohnisek v jižních a středních Čechách se slepice nakazily od volně žijících kachen, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
V malochovu se původně nacházelo 46 kusů hrabavé drůbeže a osm kusů vodních ptáků. Chovatel nahlásil veterinářům úhyn jednoho kohouta a dvou slepic, další kusy v chovu už vykazovaly typické příznaky pro ptačí chřipku. Úhyny následně pokračovaly, do středečního rána šlo o celkem 15 kusů drůbeže. Zbývající ptáci v chovu budou usmrceni.
První ohnisko s ptačí chřipkou se objevilo na Táborsku. Zavlekly ji tam nejspíš divoké kachny
Číst článek
„Laboratorní testy dnes v odpoledních hodinách u uhynulých kusů potvrdily ptačí chřipku subtypu H5,“ dodal ve středu Vorlíček. Nejspíš tak půjde o chřipku H5N8, která je smrtelná pro ptáky, ale na člověka se nepřenáší.
„Tak jako v předchozích případech i okolo nového ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření. V rámci mimořádných veterinárních opatření bude zejména omezen pohyb drůbeže do a z pásem a budou provedeny soupisy chovů drůbeže,“ uvedl mluvčí.
Podle ředitele Krajské veterinární správy v Pardubicích Josefa Boháče se do deseti kilometrů vzdušnou čarou od ohniska nachází velkochov drůbeže v obci Holotín. Patří drůbežářské společnosti Xaverov. „Chov je uzavřený, s ohniskem v Ronově nemá žádnou spojitost,“ řekl Boháč.
Minulý rok v únoru v Pardubickém kraji veterináři zjistili ptačí chřipku v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku. Kvůli nemoci muselo být utraceno 7000 krocanů a 130 tisíc brojlerů.
Ohniska nákazy
Druhé ohnisko potvrdili veterináři v úterý, ve středočeském malochovu v Podolí u Jankova na Benešovsku. V chovu bylo původně 45 slepic a šest kachen, 25 slepic v něm uhynulo. Ve středu v něm utratili veterináři zbytek drůbeže. První ohnisko bylo v jižních Čechách, potvrzené bylo na konci ledna. Kromě toho veterináři potvrdili chorobu ve třech lokalitách jižních Čech u divoce žijících ptáků.
Ve středních Čechách se objevila nákaza ptačí chřipkou. Do chovu ji nejspíš zavlekly divoké kachny
Číst článek
„Dá se tak usuzovat, že je v současnosti nákaza na vzestupu. Prosím proto chovatele, aby dodržovali pravidla biologické bezpečnosti a především zamezili kontaktu drůbeže a volně žijících ptáků,“ uvedl v úterý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Veterináři upozorňují na to, že u chovů, kde není možné zajistit umístění ptáků v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují riziko kontaminace vody, krmiva a podestýlek trusem divokých ptáků.
Stát kvůli snaze omezit přenos choroby zakázal v celé ČR větším chovatelům chov drůbeže ve volných výbězích, omezuje se rovněž prodej a přemisťování drůbeže. Agrární komora upozornila na to, že české drůbeží maso a vejce uváděné na trh jsou pro spotřebitele bezpečné a z pohledu konzumace nezávadné.
V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. V Česku se muselo tehdy utratit 98.000 ptáků, a to většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy. Teď je v Evropě podle veterinářů asi 170 ohnisek nákazy přímo v chovech.