Ptačí chřipka je na ústupu, veterináři zmírnili vydaná opatření

Farmáři můžou znovu vypustit ptáky do venkovních výběhů, chovatelé zase pořádat výstavy a burzy ptactva. Státní veterinární správa ve středu zrušila opatření, která nařídila poté, co se v lednu objevila v Česku po deseti letech ptačí chřipka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka v Bílencích

Ptačí chřipka v Bílencích | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje, Michal Hrdlička

Omezení, které zakazovalo výstavy, trhy, přehlídky a burzy ptactva platilo od 10. ledna. Veterináři ho ale nyní mohli částečně zrušit.

„Ve vyhlášených pásmech k jednotlivým ohniskům ale nadále mimořádná veterinární opatření, včetně omezení přesunu ptáků a zákazu svodů ptactva, platí,“ upozorňuje mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal, podle kterého se nákazová situace v Česku zlepšila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ptačí chřipka je na ústupu. Veterináři zmírnili vydaná opatření. Podrobnosti zjišťoval Martin Karlík

V Česku bylo od začátku roku vyhlášeno 37 ohnisek na většině území. Informace o tom, která obec spadá do ohniska, dávají vědět mimo jiné i obecní úřady v zasažených oblastech. Stačí sledovat úřední desku, kterou mají obce i na internetu.

Veterináři celkem utratili 98 tisíc ptáků. Poslední ohniska byla v Karlovarském kraji. Od začátku března už se žádné nové neobjevilo. Veterináři i nadále připomínají, že je třeba dodržovat preventivní opatření před šířením, hlavně chovatelé by měli zabránit kontaktu jejich opeřenců s volně žijícími ptáky.

Do vody, krmiva a podestýlky chovných ptáků by se také neměl dostat trus od volně žijícího ptactva, kterým se může virus šířit. „Navzdory zlepšené nákazové situaci je riziko zavlečení nákazy do chovů stále vysoké," upozornil Pejchal.

Chovatelé, kteří přišli o své ptactvo, mají nárok na odškodné. Do včerejška přišlo podle mluvčí ministerstva zemědělství Markéty Ježkové 846 žádostí. „Dosud alokovaných 31,3 milionu korun na řešení náhrad z titulu veterinárního zákona pro letošní rok nebude stačit. Ministerstvo zemědělství proto bude žádat vládu o schválení navýšení rozpočtu a poskytnutí částky 70 milionů korun,“ upřesnila Ježková.

Současná vlna ptačí chřipky nezasáhla jen Českou republiku. Od loňského podzimu ji zaznamenali ve 26 evropských zemích.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme