Velkochov na Tachovsku utratí na tři čtvrtě milionu slepic. Výpadek se může projevit na ceně vajec

V českých obchodech by se v důsledku rychlého šíření ptačí chřipky mohla zdražit vejce, varují velcí chovatelé drůbeže. Veterináři spolu s hasiči musí utratit skoro tři čtvrtě milionu slepic ve velkochovu v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Od roku 2007, kdy se virus v Česku poprvé objevil, jde o dosud nejvyšší počet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vejce, potraviny, ilustrační foto

Vzhledem k rozsahu likvidovaných chovů se dá očekávat i zdražování vejcí v obchodech (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Velký chov na Tachovsku představuje asi 15 procent produkce vajec v Česku, což denně vychází na zhruba půl milionu vajec, která budou v obchodech chybět. Likvidace zvířat a vajec bude trvat několik týdnů, chov drůbežárny se ale může obnovovat i půl roku.

Ptačí chřipka kosí velkochovy i malochovy. Nákaza se nově potvrdila v Sedlčanech i Kozojedech

Číst článek

Rychlost rekonstrukce bude záležet na tom, jaké nosnice firma sežene, upozorňuje Gabriela Dlouhá, ředitelka České drůbežářské unie. Záleží, jestli to budou kuřata na odchování, nebo už připravená drůbež, která může vejce snášet za chvíli.

Tachovský chov není jediný, který se s ptačí chřipkou potýká. Veterináři ve středu likvidovali drůbež i v Sedlčanech na Příbramsku, kde šlo o 12 tisíc kuřat a tisíc krůt.

Vzhledem k rozsahu likvidovaných chovů se dá očekávat i zdražování vejcí. „Ptačí chřipka je nejenom v České republice, ale i v okolních státech, takže je cena vyšší i z tohoto důvodu. Bude také záležet, za kolik obchodníci vejce ze zahraničí nakoupí,“ vysvětluje Gabriela Dlouhá.

Pokud se lidé nebudou vejci předzásobovat, jejich nedostatek podle Potravinářské komory nehrozí.

Vít Andrle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme