Ptačí chřipka pronikla na Královéhradecku do dalších dvou chovů. Veterináři prověřují firmu Perena

Ptačí chřipka se rozšířila do dalších dvou chovů kachen firmy Perena na Královéhradecku. Na farmách v Novém Městě a v Klamoši nedaleko Chlumce nad Cidlinou bude utraceno celkem asi 14 tisíc kachen. Sdělil to v pondělí mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Nové Město Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka ve Starém Bydžově

Ptačí chřipka pronikla do dalších dvou chovů kachen na Královéhradecku (ilustrační foto) | Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Nové Město a Klamoš jsou od sebe vzdálené asi 2,5 kilometru. Letos jde o 35. a 36. ohnisko ptačí chřipky v Česku.

O firmě Perena

Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. Společnost sídlí v Chlumci nad Cidlinou a chovy má i na dalších místech v regionu. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat.

Likvidaci plemenných kachen v Novém Městě i Klamoši mají na starost hasiči, stejně jako likvidaci jiných chovů firmy Perena. Utrácení kachen by mělo začít ve středu a hasiči by vše chtěli ve středu i ukončit.

„Počítáme s nasazením asi 100 profesionálních a dobrovolných hasičů z jednotek z celého kraje,“ řekla mluvčí hasičů Martina Götzová.

V oblasti na pomezí Královéhradeckého, Středočeského a Pardubického kraje bylo od poloviny března do pondělí zasaženo ptačí chřipkou již 12 chovů kachen společnosti Perena. Dosud bylo v jejích deseti chovech vybito asi 84 tisíc kachen.

‚Zavolejte za čtyři měsíce‘

Veterináři již dříve uvedli, že na hospodářstvích firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se tato pravidla nedodržovala.

Veterináři potvrdili ptačí chřipku v desátém chovu firmy Perena. Objevili i ohniska ve dvou malochovech

Číst článek

„V současnosti stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na Státní veterinární správě ustaven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost,“ uvedl Vorlíček.

Jednatelka Pereny Lenka Lešová se k situaci s odkazem na nedostatek času a jiné starosti nevyjádřila. „Zavolejte si třeba za tři, za čtyři měsíce,“ řekla.

Krajská veterinární správa v oblasti kolem nakažených chovů vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů a v těchto pásmech vyhlásí mimořádná veterinární opatření.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá nedávno uvedla, že v Česku je již vybitá většina rodičovských hejn kachen. Budou-li ohniska přibývat, může podle ní nastat úplný výpadek produkce jednodenních kachňat v Česku. Situace se podle ní určitě promítne v nedostatku kachen na výkrm v Česku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme