Ptačí chřipka se rozšířila do Ústeckého kraje. Chov u Chomutova vybijí veterináři

Veterináři potvrdili rozšíření ptačí chřipky do Ústeckého kraje. Třinácté české ohnisko objevili v Bílencích na Chomutovsku, jde o chov s 400 kusy drůbeže různých druhů. Během úterý bude chov vybit, sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři objevili ptačí chřipku v Bíleních na Chomutovsku

Veterináři objevili ptačí chřipku v Bíleních na Chomutovsku | Foto: Lucie Valášková

„Chovatel nahlásil úhyn dvou krůt, část chované drůbeže vykazovala typické příznaky nákazy. Dnes okolo poledne by mělo být provedeno utrácení v ohnisku a následně budou vydána nařízení pro uzavřená pásma," sdělil Pejchal.

Ptačí chřipka se v České republice objevila na začátku letošního roku asi po deseti letech. Čtyři ohniska jsou v jižních Čechách, čtyři na jižní Moravě a po jednom ve Středočeském, Olomouckém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Úhyny volně žijících ptáků na nemoc byly zaznamenány i v Praze, ve Zlínském a Královéhradeckém kraji, celkem byla nemoc ke konci ledna potvrzená u 31 volně žijících opeřenců.

Naprostá většina ohnisek byla nalezena v malochovech. Výjimkou byl velkochov v Řitovízi u Blatné na Strakonicku, kam se virus zřejmě dostal z podestýlkové slámy, kterou asi kontaminovaly divoké kachny. Firma přišla vybitím 6500 kachen přibližně o 20 tun masa. Celkem se v Česku vybilo již zhruba 20 000 ptáků.

Ptačí chřipka je rozšířena ve více než 20 evropských státech, včetně sousedního Slovenska. Virus typu H5N8 se snadno přenáší mezi ptáky, lidé se jím podle dosavadních poznatků nakazit nemohou. Počet ohnisek v Evropě se blíží 600, nejvíce postiženými státy jsou Maďarsko s 231 ohnisky a Francie se 177 ohnisky.

Ptačí chřipka v Bílencích | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje Michal Hrdlička

Ptačí chřipka v Bílencích | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje Michal Hrdlička

Veterináři objevili ptačí chřipku v Bíleních na Chomutovsku | Foto: Lucie Valášková

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme