Ptačí chřipka začíná být podle HN také dobrý obchod

Deníky se věnují hrozbě ptačí chřipky. Hospodářské noviny v této souvislosti zjistily, že nemoc je pro řadu firem příležitostí ke zvýšení obratu. Právo informuje o technických problémech letadel. Mladá fronta Dnes referuje o tom, že finanční skupina PPF údajně jedná o prodeji eBanky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

V centru pozornosti všech deníků jsou informace o tom, že ptačí chřipka definitivně pronikla i do střední Evropy. Hospodářské noviny si v této souvislosti všímají, že spolu se zprávami o postupu nákazy se zvolna rozjíždí nový byznys. Pro řadu firem je totiž riziko pandemie už teď příležitostí ke zvýšení obratu.

První na řadě jsou výrobci vakcín a klimatizátorů s antivirovým filtrem. Ačkoli se zatím nepotvrdilo, že by se virus šířil vzduchem, zájem je i o roušky a obličejové masky. Boom zažívají také dodavatelé satelitního systému GPS, který se využívá ke kontrole chovů drůbeže na venkově. Na očekávaném poklesu zájmu o drůbeží maso zase mohou vydělat ti, co produkují hovězí nebo vepřové, píšou Hospodářské noviny.

V jiném článku stejný list uvádí, že poslankyně Taťána Fischerová nabídla poslaneckému klubu Unie svobody-DEU, kterého je členkou, že složí svůj mandát. Její odchod by koaličním stranám otevřel možnost neustupovat Senátu a odhlasovat zákon o deregulaci nájemného v podobě, v jaké ho prosazuje vláda. "Zákon je špatný, ale senátní návrh ho ještě zhoršuje. Proto jsem nabídla, že se raději vzdám křesla," potvrdila deníku Fischerová.

Pokud by se mandátu nevzdala, tak koalice nemá šanci získat 101 hlasů nutných k přehlasování Senátu, který návrh upravil ve prospěch vlastníků domů. Jestliže se koalice se senátní podobou zákona smíří, tak k jejímu potvrzení stačí rovná stovka hlasů, vysvětluje list. Sociálnědemokratický ministr pro místní rozvoj Radko Martínek na schválení zákona trvá. Na uvolnění nájmů naléhá Ústavní soud a stát před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku čelí žalobě vlastníků, kteří se soudí o mnohamiliardovou náhradu, dodávají Hospodářské noviny.

Letoun Boeing 737-400 Českých aerolinií mířící do Londýna se včera musel krátce po startu z Ruzyně vrátit kvůli technické závadě zpět na letiště, informuje deník Právo. Posádka zjistila, že je poškozen plášť pravé pneumatiky hlavního podvozku. Podle mluvčí ČSA Jitky Novotné nebyla ohrožena bezpečnost cestujících. Firma pro ně operativně zajistila náhradní letoun.

Technické problémy letos pasažéři zažili už v prvním lednovém týdnu, kdy museli dva dny neplánovaně zůstat ve Spojených arabských emirátech. Při mezipřistání airbusu A310 ČSA v Dubaji se totiž při doplňování pohonných hmot zjistilo, že letounu netěsní palivová nádrž, připomíná deník Právo.

Největší česká finanční skupina PPF jedná podle informací Mladé fronty Dnes o prodeji eBanky. Jejím kupcem by měla být ČSOB, píše list s odvoláním na zdroj obeznámený s vyjednáváním. Obě strany se ale prý zatím nemohou shodnout na ceně. Ta se podle odhadu ekonomů může pohybovat v rozmezí od dvou do čtyř miliard korun. Mluvčí ČSOB nechtěl informace komentovat s tím, že o jednáních nic neví. PPF zprávu o prodeji popřela.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme