Na Litoměřicku postřelili ohroženého orla mořského. Dravec uhynul, ochránci chystají trestní oznámení
Na Litoměřicku neznámý pachatel postřelil kriticky ohroženého orla mořského. Dravec i přes ošetření v záchranné stanici uhynul. Ve čtvrtek o tom informovala Česká ornitologická společnost i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, která připravuje trestní oznámení. Ornitologové za letošní rok evidují v Česku už 14 zabitých orlů mořských.
Postřelený orel patřil ke dvěma letos okroužkovaným mláďatům jediného hnízdícího páru na Litoměřicku.
V Chicagu se za 40 let snížilo úmrtí ptactva po nárazu do budov o tři čtvrtiny. Zhasíná se
Číst článek
„O zraněném orlovi nás informovali dva houbaři. Již při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků,“ uvedl ornitolog Michal Porteš.
Orel byl v pondělí po odchytu převezen do záchranné stanice při zoologické zahradě v Liberci, další den ho měl operovat specializovaný veterinář. „Bohužel dravec během noci uhynul,“ podotkl Porteš.
Letos v květnu už ornitologové řešili i případ, kdy u Kostelní Myslové na Jihlavsku někdo pokácel strom s hnízdem, v němž byla dvě mláďata orla mořského. Obě po pádu zahynula.
Nervový jed
Nejčastěji ale tito orli uhynou po otravě nervovým jedem karbofuranem, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané. Například v polovině dubna našli lidé u obce Jamné na Jihlavsku karbofuranem otráveného dospělého orla a dvě mláďata.
Psí jednotka České společnosti ornitologické navštěvuje preventivně důležitá místa výskytu dravců a otrávené návnady vyhledává. Za letošní rok ornitologové předali policii už 54 zabitých ptáků, z nichž 51 bylo otrávených a tři zastřelení. Za celý uplynulý rok to bylo 58 případů.
Vědci objevili obřího pravěkého papouška. Sedmikilový pták žil na Novém Zélandu před 20 miliony lety
Číst článek
„Policii se už v několika případech podařilo pachatele odhalit a některé případy došly dokonce k soudu. Zatím žádný travič ale v České republice za toto jednání odsouzen nebyl. Pevně věřím, že je to jen otázka času, v sousedních státech už se to podařilo,“ uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
Orel mořský patří mezi zvláště chráněné druhy v nejvyšší kategorii kriticky ohrožený. S rozpětím křídel až 2,4 metru je největším dravcem v České republice a nemá v přírodě přirozeného predátora. „Není hospodářsky konfliktním druhem, živí se především zbytky uhynulých zvířat. Jeho občasný lov potravy rozhodně nepůsobí významné ekonomické škody,“ uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky.
V současnosti hnízdí na území České republiky asi 130 párů. Hnízdní úspěšnost ale nebývá vysoká, především kvůli vyrušování lidmi, které vede k opuštění hnízda.