Ptejte se cizinců, vyzývá novináře komunitní centrum InBáze

Jak informují média o životě migrantů, cizinců? Proč některé příspěvky novinářů vyznívají jednostranně? I takové otázky padaly na semináři Multikulturního centra Praha pro žurnalisty. Z diskuse vyplynulo, že nezbytná je schopnost sebereflexe, snažit se získat co nejvíce zdrojů a názorů, umět používat jazyk, tedy volit správná slova.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cizinci v Česku

Cizinci v Česku | Foto: Správa uprchlických zařízení

Eva Dohnalová, která pracuje v InBázi Berkat, komunitním centru pro migranty a českou veřejnost, považuje za jednu z chyb, že žurnalisté v českém prostředí nejsou takzvaně vyprofilovaní, že se systematicky a kontinuálně problematice migrace a integrace nevěnují:

„A k čemu se často uchylují, že vždy jen převezmou informační zdroje a často spíše o restriktivních institucí, od ministerstva vnitra, statistiky, od policie a už si neověřují, jaká je realita, kteráže vždy pestrá. Co mně tam chybí je to, že málo zaznívá hlas cizinců samotných, to je zásadní věc, což ani nevládní organizace úplně stoprocentně nenaplňují, že také v nevládních organizacích pracují hlavně Češi a teprve to začíná, že jsou zaměstnaní i cizinci,“ řekla Rádiu Česko Dohnalová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak informují média o životě migrantů, cizinců? Příspěvek Lenky Buriánkové.

Jak uchopit téma

Tato sociální pracovnice si je ale zároveň vědoma toho, že i ona a její kolegové z branže často tápají, jak téma uchopit a nabídnout novinářům:

„Nevíme, jak na to, jak učinit témata, která my považujeme za zásadní, což je třeba chystaná novela cizineckého zákona, jak to téma učinit atraktivním pro novináře. My třeba zašleme nějaké informace, něco se chystá, způsobí to ty a ty komplikace pro cizince, ale často se stane, že to je hluché, že novináři řeknou: Jasně, ale majoritní společnost to až tak nezajímá, že nám chybí know-how, takže bych byla třeba ráda, abychom spolu vzájemně spolupracovali,aby nás novináři učili, jak to podávat zajímavě pro média a současně novináři aby byli víc v terénu, aby si sami zjišťovali informace, aby byli chytří a nenechali se uchlácholit převzatou informací.“

Novináři mohou s migranty mluvit. Jen musí vědět jak

Novináři někdy argumentují, že není jednoduché se s migranty, cizinci setkat a zeptat se na jejich názor, třeba i z důvodu jazykové bariéry. Eva Dohnalová z Berkatu si myslí, že dnes už tento argument neplatí, že už existují způsoby, jak cizince, migranty oslovit:

„Pokud novinář se o to téma příliš nezajímá, tak to pro něj může být komplikované, sehnat nějakého mluvčího z řad Vietnamců nebo z řad Ukrajinců, kteří pracují na stavbě, když to takto paušalizuji. Nevládky, nebo minimálně ta naše, nabízí zprostředkování kontaktu migranty. V současnosti už existují nějaké spolky nebo sdružení migrantů samotných, kteří se snaží o sobě více mluvit. U Vietnamců to platí stoprocentně, ale i Ukrajinci už jsou nějak organizovaní. Naše klientela primérně jsou lidé, kteří jsou bez práce, mají hodně komplikovaný život, takže aby ještě komunikovali s médii, bylo by to docela složité je motivovat, ale myslím si, že bychom někoho mohli najít, kdo by promluvil.“

Odbornice na migraci a integraci z InBáze Berkat také hlavně takzvaným mainstreamovým novinářům doporučuje, aby se pokusili získávat informace z etnických médií, aby se stýkali s etnickými novináři.

Pro korektní žurnalistiku je místo

Seminář pro žurnalisty Multikulturního centra Praha vedl David Vaughan, který pracoval pro BBC a také v minulosti vedl Český rozhlas 7 - Radio Praha, které vysílá do zahraničí. Vaughan se domnívá, že novinář by se neměl vymlouvat na nedostatek času či snahu udělat z každé zprávy senzaci. Příspěvky lze za každé situace zpracovat korektně:

„Strašně důležitá je asi sebereflexe, trošku přemýšlet o tom, co děláme, a nedělat to automaticky. Velice podstatná je také určitá zvědavost, mít zájem o to, jak lidé žijí, co dělají. Samozřejmě, že posluchač chce zajímavé, nové informace, a to si myslím, že je to nedorozumění: když budeme hledat z jiného úhlu do příběhu cizinců, najdeme tam hodně lákavá, zajímavá, nová témata, která jsou svým způsobem senzační, ale jinak než ve smyslu, že kriminalita cizinců.“

Cizinci jako našinci

A k tématu mediálního obrazu cizinců by se možná hodila zkušenost Marty Růžičkové, dramaturgyně pořadu Babylon, který připravuje Česká televize Ostrava:

„Co mě nejvíc hřeje na srdci, tak je, že se mi podařilo, že lidé se na to dívají jako na pořad o zajímavých lidech a až v druhé řadě si uvědomují, že jsou to cizinci nebo migranti.“

SOUVISEJÍCÍ ODKAZ: InBáze

Marián Vojtek, Lenka Buriánková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme