PTP prošly desetitisíce mužů

50. výročí zrušení Pomocných technických praporů v tehdejší československé armádě si v Praze připomenulo na 200 bývalých pétépáků z České i Slovenské republiky a řada čestných hostů. Účastníci především vzpomínali na nechvalně smutnou zkušenost v tehdejší armádě, ovlivněné komunistickým režimem.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tanková kolona

tanková kolona | Foto: FAS

Pro koho byly útvary PTP zřízeny, ví nejlépe ti, kteří jimi prošli, tedy i předseda Ústřední rady svazu pomocných technických praporů České republiky Vladimír Lopaťuk. "Pro osoby označené stranickými orgány jako osoby politicky nespolehlivé, politicky závadné a bylo nutné je soustředit do zvláštních vojenských útvarů, kde měli převychováni jak politickými školením, tak tvrdou těžkou prací., Po skončení 24měsíční vojenské služby následovalo přidělení k výjimečnému vojenskému cvičení na neurčito. V mé generaci se sloužilo 39 měsíců, mnozí 40 a přes 40."

V dubnu roku 1954 byly armádní útvary PTP zrušeny a s nimi i kvalifikace E - tedy označení pro politicky nespolehlivé občany.

Odhady, kolik lidí vlastně někdejšími útvary PTP během 4 let prošlo, se liší. Podle Vojenského historického ústavu to mělo být asi 30 000 mužů, jiné odhady hovoří o 40 až 60 tisících. Pobyt u technických praporů komunistické československé armády zaplatilo životem na 400 mužů.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme