Půdy jsou přesycené vodou. Výhledově se počasí zlepší, ubezpečuje hydrolog

Už přes týden se nad Českem prohánějí bouřky, vichřice a silný déšť. Počasí už napáchalo desetimilionové škody na majetku. Někde už ani půda nedokáže vsakovat vodu a přívalové deště hrozí dál. Bouřky z minulého týdne už by ale Česku hrozit neměly, podle hydrologa Jana Daňhelky z ČHMÚ se budou vyskytovat už jen ojediněle.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přesycená půda, vodní laguna

Přesycená půda, vodní laguna | Zdroj: ČTK

Půda je po sérii prudkých bouří podle hydrologa Jana Daňhelky nejvíce nasycená na severu Čech, a to v obou výběžcích, oblasti Jizerských hor i v Krkonoších, a také na jihu – v oblasti Šumavy a částečně i jejího podhůří.

„Retenční kapacita půdy je samozřejmě omezená, a pokud se srážky vyskytují ve velkém množství a opakovaně několik dnů za sebou, tak dochází k rychlému vyčerpávaní volné kapacity půdy pro vsakování,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview na Radiožurnálu byl hydrolog Jan Daňhelka z ČHMÚ

To se právě stalo na severu a jihu Čech. „Kde se v podstatě každý den vyskytovaly úhrny o hodnotách kolem 20 až 70 milimetrů, na které už půda nebyla schopná dostatečně reagovat nebo je pojmout,“ doplňuje Daňhelka.

Nakolik a za jak dlouho bude půda schopna opět obnovit svou volnou kapacitu pro vsakování vody, záleží samozřejmě na dalším vývoji počasí.

„Pokud se budou vyskytovat další srážky, tak to vysychání samozřejmě zpomalují. Na druhou stranu vysoké teploty zvyšují výpar z půdy a příznivěji tak působí na to, aby docházelo k vysychání. Je ale potřeba říct, že na poměrně velké části území, zejména na východě, je situace přesně opačná.“

Vzhledem k současnému vývoji počasí teď momentálně nikde nehrozí, že by se voda vylila z břehů. „V posledních dnech to byly vždycky lokální záležitosti, reakce na srážky právě v místech, kde se vyskytly,“ potvrzuje Daňhelka s tím, že výhledově se situace zlepší.

„Srážky by se sice vyskytovat měly, ale bouřky by měly být spíše místní nebo ojedinělé. Neočekáváme, že by situace byla tak nepříjemná jako v posledním týdnu.“

Nasycenost půd mohou lidé sledovat na webu Českého hydrometeorologického ústavu, kde byl zprovozněn takzvaný indikátor přívalových povodní.

Škody za desítky milionů korun

Pojišťovny hlásí po silných bouřkách z posledních dnů škody v desítkách milionů korun. Čísla ale stále rostou, protože klienti se na ně mnohdy obrací až po prodlouženém víkendu.

Například pojišťovna Kooperativa podle mluvčího Marka Vícha eviduje za poslední týden zhruba tisíc škod, které s bouřkami souvisejí. Jde o škody na majetku, tedy domech, přístřešcích nebo domácnostech, dále také o škody způsobené vlivem záplavy či povodně. Takové zdůvodnění je prý připsáno u asi 200 škod.

„Poměrně hodně škod způsobených úderem blesku – asi 250, přes 300 škod způsobených krupobitím,“ dál vypočítává Vích.

„Co se týče motorových vozidel, tak máme nahlášeno zhruba 500 škod, a to zejména krupobitím,“ uvádí Vích s tím, že ojediněle se objeví jako důvod i pád stromu na vozidlo.

Pojišťovny se připravují na nápor hlášení škod po prudkých bouřkách

Číst článek

Václav Bálek z pojišťovny Allianz dodává, že zatím mají nahlášených 1200 pojistných událostí za 40 milionů korun:

„Nová hlášení o škodách k nám přicházela i během prodlouženého víkendu. Jenom za sobotu a neděli jich bylo více než 700. Od pondělního rána se operátoři Allianz pojišťovny nezastavili ani na chvíli. Přijímají dalších několik stovek hlášení.“

„Už během prodlouženého víkendu jsme měli v terénu také všechny mobilní techniky, které v kalamitních časech pravidelně posilujeme o externí pracovníky.“

Petr Medek, Klára Bílá, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme