Půjčky na bydlení pro mladé

Mladí do 36 let mohou ode dneška požádat o zvýhodněný dvousettisícový úvěr na nové bydlení. Podmínkou je, že si pořídí maximálně osmdesátimetrový byt v bytovém domě anebo rodinný dům o výměře do stodvaceti metrů čtverečních. Obce také mohou ode dneška žádat o peníze na regeneraci panelových sídlišť prostřednictvím krajského úřadu. Ministerstvo pro místní rozvoj na tento projekt poskytne 70 miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

půda, půdní byt | Foto: Studioconti

Podrobnosti vysvětlil ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. "Úvěr bude úročen třemi procenty a bude splatný do deseti let a bude možné ho kombinovat s řadou jiných zdrojů, jako je třeba stavební spoření nebo hypoteční úvěr. Úvěr budou moci využít mladí lidé do 36 let bez ohledu na svůj rodinný stav a cílová skupina je záměrně vymezena tak, aby zahrnovala jak svobodné mladé lidi, kteří se osamostatňují od rodičů a zajišťují si základní podmínky pro založení rodiny, tak rodiny s dětmi, kteří si potřebují zlepšit svou bytovou situaci."

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Lachnit o půjčkách

Státní fond rozvoje bydlení má na tyto úvěry pro mladé lidi pro letošní rok jen 350 miliónů korun. Proto se dostane jen na 1750 žadatelů. Ředitel fondu Jan Wagner předpokládá, že příští rok by mohlo dostat peníze víc lidí. "Uvidíme, jak bude zájem, kolik projektů bude připraveno, kolik se podaří profinancovat v letošním roce a podle toho bude i navrhován rozpočet na příští rok."

O zvýhodněný dvousettisícový úvěr na nové bydlení během prvního dne požádalo asi šest stovek mladých lidí. Šéf operační sekce Státního fondu rozvoje bydlení Jan Tykač počítá s tím, že v příštích dnech přijdou další žádosti také poštou.

Obce mohou ode dneška žádat o peníze na regeneraci panelových sídlišť prostřednictvím krajského úřadu. Ministerstvo pro místní rozvoj na tento projekt poskytne 70 miliónů korun. Hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek dnes Radiožurnálu zdůvodnil, proč je zmíněná částka nedostatečná: "Částka, která je na to vyčleněná z rozpočtu ve výši 70 miliónů korun, je velmi málo, protože ta částka by se měla pohybovat řádově v miliardách, kdybychom ten problém chtěli vážně řešit. Vady panelových konstrukcí jsou různé dům od domu. Záleží na tom, kdy bylo panelové sídliště postaveno. Pokud chceme provést alespoň nutné zateplení a tíjm zákaldní regenaci tohoto domu, tak bych to odhadoval někde kolem částky pět miliónů korun."

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme