Půl roku bez práce bude znamenat menší dávky. Úřady je mohou od srpna snížit na existenční minimum

Od srpna budou moct úřady práce snižovat dávky dlouhodobě nezaměstnaným. Týká se to těch, kteří jsou bez práce více než půl roku a ve veřejné službě neodpracují alespoň dvacet hodin měsíčně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě | Foto: František Tichý

Z dávky na živobytí 3400 korun si někteří pohorší na existenční minimum ve výši 2200 korun.

Podle ministryně práce Michaely Marksové z ČSSD je chyba, že do senátního návrhu zákona neprošla změna, aby úřady práce a obce měly povinnost veřejnou službu nabízet.

„My jsme určitě úřadům práce dali instrukce, aby opravdu aktivně pro ty lidi tu práci hledali, protože v nějakých oblastech ta práce prostě není, a když ta obec ji nevytvoří, tak ti lidé žádná pracovní místa mít nebudou. Ale i tak se jim ty dávky sníží,“ řekla Radiožurnálu ministryně.

Nezaměstnanost v Česku: bez práce bylo v červnu nejméně lidí za posledních 19 let

Číst článek

Opatření se nedotkne seniorů invalidů nebo lidí na rodičovské. Zákon v praxi platí od února.

Půlroční doba pro dlouhodobě nezaměstnané ale uplyne právě na začátku srpna. Ti, kteří odpracují minimálně 30 hodin veřejných prací, si naopak k existenčnímu minimu přilepší o 600 korun.

Veřejnou službu mohou nabízet radnice, neziskové organizace nebo třeba charity.

Opatření má podle autorů novely motivovat lidi k práci. Podle zástupkyně ředitele Agentury pro sociální začleňování Radky Soukupové s sebou ale nese i rizika.

„Obáváme se situace, kdy lidé budou ochotni se zaktivizovat, ale žádná volná místa pro ně nebudou. Kvůli tomu bez vlastního přičinění spadnou na existenční minimum, což prohloubí jejich chudobu a oni v tom budou nevinně,“ vysvětlila Soukupová Radiožurnálu.

Povinnou veřejnou službu, kterou zavedl bývalý ministr práce Jaromír Drábek, před několika lety zrušil Ústavní soud.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme