Půl roku na svobodě. Janoušek se za mříže nemusí vrátit déle, připustil soudce

Do vězení nemusí až do listopadu, propustka pro Romana Janouška by však mohla trvat ještě déle. V usnesení zkraje června to píše soudce Daniel Plšek, který lobbistovi odsouzenému za sražení ženy vystavil kvůli komplikacím po operaci hlavy na půl roku léčbu mimo nemocnici. Janoušek se mezitím snaží o zvrácení pravomocného rozsudku, požádal o obnovu procesu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Janoušek (fotokoláž) | Foto: Český rozhlas, Filip Jandourek

Janouškovi přerušil Krajský soud v Brně pobyt za mřížemi na devět měsíců od 25. února, kdy se podrobil operaci hlavy. Ještě ten samý den ale zamířil na operační sál podruhé, začal totiž krvácet do mozku. Po uplynutí lhůty mají podle soudu lékaři lobbistu opět prohlédnout.

Léčba mimo věznici může trvat déle

"Nelze vyloučit, že do konce listopadu 2016 se může zdravotní stav odsouzeného ustálit natolik, že tento již bude schopen další léčbu svého zatím nepříznivého zdravotního stavu absolvovat i v podmínkách výkonu trestu odnětí svobody. Na druhou stranu nelze ani vyloučit, že si léčba odsouzeného v civilních zdravotnických zařízeních vyžádá ještě delší dobu," konstatuje v usnesení soudce Plšek.

Zpravodajský web Českého rozhlasu ho získal díky informačnímu zákonu. Detaily týkající se Janouškova zdravotního stavu z něj však nejde vyčíst, soud je začernil. Z dokumentu nicméně vyplývá, že lobbista soudu a vězeňské lékařské komisi předložil tři lékařské zprávy, všechny z letošního dubna.

Vězeňští lékaři po jejich prostudování konstatovali, že Janoušek po operaci není stabilizovaný a měl by mimo vězení zůstat déle. Shodli se všemi třemi odborníky, kteří lobbistu prohlédli. Rekonvalescence podle nich může trvat až rok.

Je stižen těžkou nemocí

"Komise navrhla další přerušení výkonu trestu odnětí svobody ze zdravotních důvodů na dobu 12 měsíců od provedené neurochirurgické operace, tedy do 25.2. 2017, neboť se u odsouzeného jedná o závažné onemocnění, jehož léčení a sledování vyžaduje vysoce specializovanou kontinuální zdravotní péči, kterou vězeňská služba není oprávněna nebo schopna v odpovídající kvalitě poskytnout," konstatuje usnesení.

Janoušek je podle něj "...stižen těžkou nemocí, která má svůj původ v úrazu hlavy s následným rozvojem neurologických komplikací."

Soud poslal Janouška za mříže na čtyři a půl roku kvůli nehodě z roku 2012. V Praze 4 naboural do jiného vozu. Jeho řidička jej poté doběhla na červené, stoupla si před lobbistovo Porsche Cayenne a chtěla s ním kolizi řešit. Janoušek se ale rozjel na zelenou, srazil ji a ujel. Žena měla kvůli nehodě otok mozku, zlomeniny kotníku a žeber.

Odseděl si rok a půl

Do vězení nastoupil lobbista v listopadu 2014, trest si odpykával do letošního března. Kvůli komplikacím po únorové operaci požádal soud o přerušení výkonu trestu, avšak neuspěl. Na dva měsíce ho nicméně propustil ředitel brněnské věznice. V květnu potom Janoušek žádal o prodloužení propustky kvůli neuspokojivému zdravotnímu stavu a soud mu o měsíc vyhověl.

O obnově řízení má rozhodnout Městský soud v Praze, přesněji jeho senát vedený Tomášem Kubovcem, který o Janouškovi rozhodoval.

Kauza Roman Janoušek | Foto: Český rozhlas

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme