Půl století od procesu se Slánským

Právě dnes si připomínáme 50leté výročí vykonstruovaného soudního procesu s bývalým generálním tajemníkem komunistické strany Rudolfem Slánským a dalšími 13 obviněnými. Jeho výsledkem bylo 11 popravených. Před soudem se objevili lidé, kteří čistky po Vítězném únoru mezi obyvatelstvem sami rozpoutali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud | Foto: Nejvyšší soud

Významní komunističtí funkcionáři čelili smyšleným obviněním z velezrady, vyzvědačství, sabotáže a vojenské zrady. Sami přitom mohli za řadu stejně vykonstruovaných a krutých procesů, které měly zlikvidovat mimojiné nekomunisty, duchovní či živnostníky. "To byly politické procesy, protože byli souzeni za něco, co neudělali, ale měli být souzeni za to, co udělali. Jenomže oni nemohli být souzeni za to, co udělali. Kdyby byli souzeni za to, co udělali, tak tam muselo sedět celé vedení," připomíná jejich skutečnou vinu historik Karel Kaplan.

Dříve vlivného generálního tajemníka Rudolfa Slánského postavili sovětští poradci do čela údajného spiknutí. Přiznávám plně svou vinu a chci poctivě a pravdivě vypovědět o všem, čeho jsem se dopustil a čím jsem se provinil." Pouze tři obžalovaní vyslechli rozsudek o doživotí. Dalších 11 včetně Rudolfa Slánského čekala cesta na popraviště.

Markéta Kaclová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme