Potřebujeme uspávací pušky a drony, říká majitel zooparku ve Zvoli. Po pumě Mourkovi pořád pátrají

Dvouletý samec pumy, který ve čtvrtek utekl ze soukromého zooparku ve Zvoli, se jmenuje Mourek a podle chovatelů se zvíře lidí bojí. Jeho plachost zároveň komplikuje pátrání. Šelmu totiž nemůže přilákat oblíbená ošetřovatelka, jako se to podařilo loni v případě Mourkova syna Maxe.

Zvole Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puma (ilustrační foto) | Foto: Rene Rauschenberger | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

„Musíme ho najít a pak odchytit... Máme domluveného člověka s uspávací puškou, který bude cestovat s námi, a sháníme další, abychom měli pojistku,“ sdělil pro server iROZHLAS.cz Filip Valášek, spolumajitel zooparku.

Podle něj puma utekla kvůli chybě chovatele při krmení a nyní je důležité dostat ji co nejdříve zpátky, aby neutrpěli zranění lidé ani zvíře.

Chovatelé stále nenašli pumu ze zooparku ve Zvoli u Prahy. V noci ji viděli u Březové-Oleška

Číst článek

Problémem při pátrání je však chybějící vybavení. „Sháníme lidi, jestli by nám nepřišel pomoci třeba někdo s psovodem nebo někdo, kdo má k dispozici dron, ideálně s termovizí. Oslovili jsme třeba už státní policii, ale ta takové prostředky k dispozici nemá,“ sdělil Valášek. Starosta Zvole veřejnost ve čtvrtek varoval před uprchlým zvířetem a varoval, aby se lidé nezdržovali venku a nechodili do blízkého lesa.

Během čtvrtka a noci na pátek ošetřovatelé spolu s policii vyrazili na čtyři různá místa, kde lidé nahlásili, že pumu viděli. Ani jednou se nepodařilo na pumu narazit.

Puma ze zooparku ve Zvoli utekla i loni v červenci. Tenkrát se jednalo o sedmiměsíční mládě Maxíka, kterému neznámý páchatel poškodil výběh. Po více než 24 hodinách se zvíře podařilo najít, trpí od té doby ale následky. „Max od té doby trpí silně na psychiku a hodně se bojí,“ říká Valášek.

Zoopark ve Zvoli čelí dlouhodobě kritice. Podle starosty obce Miroslava Stoklasy (za hnutí Jdeme dál) je tam načerno a stavby a kotce v něm stojí nelegálně. Stavební úřad je nařídil odstranit, k tomu ale nedošlo. Valášek problémy připouští: „Objevují se věci ohledně stavebního úřadu, část je pravda, samozřejmě to s nimi řešíme.“

Jedna z kočkovitých šelem v zooparku ve Zvoli:

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme