Zoopark ve Zvoli u Prahy přišel o povolení pro chov pum. Majitel si je ale chce nechat

Veterináři neprodloužili povolení pro chov pum v zooparku ve Zvoli u Prahy. Hlavním důvodem je skutečnost, že výběhy jsou postavené bez řádného stavebního povolení. Ze zooparku navíc už dvakrát utekla puma. Naposledy to bylo loni v létě, kdy se podařilo zvíře odchytit až po dvou dnech. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize.

Zvole (u Prahy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Puma (ilustrační foto) | Foto: Rene Rauschenberger | Zdroj: Fotobanka Pixabay CC0 Creative Commons

Platnost předchozího povolení vypršela loni v srpnu. Majitel zooparku Tomáš Machač požádal o prodloužení, ale veterináři při kontrole zjistili, že chovné prostory nejsou schváleny stavebním úřadem pro chov zvířat a byly postaveny načerno.

Pátrání po uprchlé pumě ze Zvole je u konce. Po třech dnech se ji podařilo chytit

Číst článek

„Správa neudělí povolení k chovu v případech, kdy nejsou zabezpečené podmínky pro potřeby zvířat tak, aby nedocházelo k bolesti, poškození zdraví, a zároveň nejsou vybudovaná účinná opatření proti úniku zvířat,“ řekl České televizi mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Proto veterináři Machačovi povolení neprodloužili.

Majitel přesto plánuje, že si zvířata nechá. „Nemám je teď kam dát, takže o tom budu ještě s veterinární správou jednat,“ uvedl. Do jara chce pumy přestěhovat do nových prostor, odmítl však říci kam.

Kvůli stavbám bez povolení řeší situaci v zooparku i stavební úřad v Jesenici. „Za to, že nelegální stavby majitel stále neodstranil, od nás dostal už dvě pokuty v celkové hodnotě 30 000 korun. Jedna je pravomocná, ale stále nezaplacená, a proti druhé podal odpor. Pokud to majitel dál nebude řešit, postoupím na konci února celou věc exekutorovi. Nelegální stavby budou do jara odstraněny,“ uvedl Demeter Hrečín ze stavebního úřadu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme