Členky ruské kapely Pussy Riot na koncertě v Praze podpořily bojující Ukrajinu

Členky Pussy Riot v pražském klubu MeetFactory na závěr svého koncertu rozvinuly ukrajinskou vlajku a vyzvaly zaplněný sál k podpoře bojující Ukrajiny. V přídavku svého přibližně hodinového vystoupení zazpívaly píseň se slovy „Mami, nedívej se na televizi, tam nejsou fašisté, tam je válka, ne speciální operace“.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina Pussy Riot na protiválečném koncertním turné v Berlíně

Hlavním tématem večera byla kritika pravoslavné církve a prezidenta Putina i zkušenosti Aljochinové z věznění na Sibiři (ilustrační foto) | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Přítomné pak upozornily, že honorář kapely a výtěžek z prodeje jejich reklamních předmětů poputuje na obnovu dětské nemocnice v Kyjevě. „Akci jsem pojal jako občanskou povinnost,“ sdělil organizátor pražského koncertu Adam Ligas.

V Chorvatsku zatkli členku Pussy Riot. Hrozí jí vydání do Turkmenistánu, kde je obviněna ze zpronevěry

Číst článek

Vystoupení skupiny známé provokativními občanskými postoji a kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina jinak připomínalo koncert, na němž zakládající členka Pussy Riot Marija Aljochinová před třemi roky vystoupila v Paláci Akropolis s projektem vycházejícím z její knihy Riot Days.

Multimediální performance byla zaměřená na ruský disent, propojila se v ní elektronická punková hudba a projekce vyzývala ke každodenní revoluci. Hlavním tématem večera byla kritika pravoslavné církve a prezidenta Putina i zkušenosti Aljochinové z věznění na Sibiři. Každá zmínka o Putinovi vyvolávala živou rekci převážně mladého publika. Performanci provázela videoprojekce s anglickými titulky.

‚Každý může být Pussy Riot‘

Přibližně hodinové vystoupení čtyřčlenného týmu nabídlo procházku bouřlivou historií Pussy Riot s důrazem na akci v moskevské katedrále Krista Spasitele. Pětice členek kapely v únoru 2012 v chrámu křičela text písně Bohorodičko, vyžeň Putina. Spolu s ruským prezidentem tak kritizovala i hlavu pravoslavné církve, patriarchu Kirilla, který podpořil Putinovu kandidaturu v prezidentských volbách.

Ruské aktivistce z Pussy Riot se podařilo opustit Rusko. Z hlídaného bytu unikla v převleku za kurýra

Číst článek

Aljochinovou společně s dalšími dvěma členkami Pussy Riot následně moskevský soud poslal na dva roky do vězení. Jekatěrina Samucevičová vyvázla s podmínkou. Aljochinová a její kolegyně Naděžda Tolokonnikovová byly propuštěny na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Vedle výzev k přeměně současné ruské politiky byli návštěvníci dnešního vystoupení s hesly jako „Každý může být Pussy Riot“, „Musíme změnit Rusko“ nebo „Rusko bude svobodné“ svědky dnes již málo vídaného kouření cigaret na jevišti. Přední řady při jedné divočejší performanci vystupující polily vodou z několika plastových lahví. Vedle Putina, Kirilla a představitelů soudu i policie nebyl kritiky ušetřen ani běloruský prezident Alexandr Lukašenko.

Nevybíravě se před osmi lety o Pussy Riot vyjádřil český prezident Miloš Zeman, použil přitom vulgární výrazy. Kritikou na to reagovali někteří čeští politici i osobnosti veřejného života. „Choval se jako typický patriarchální hlupák,“ řekla k Zemanovým výrokům Tolokonnikovová podle britského deníku The Guardian.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme