Putin do Prahy k 70. výročí osvobození Osvětimi asi nepřiletí, připustil Hrad

Ruský prezident Vladimir Putin patrně příští týden do Česka kvůli oslavám 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v Osvětimi nepřijede. Ve vysílání Českého rozhlasu to připustil Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hostem moderátorky Karolíny Koubové byl Hynek Kmoníček z Kanceláře prezidenta republiky | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

Prezidentská kancelář a ministerstvo zahraničí ujasňují seznam hostů, kteří mají přijet příští týden na vzpomínkové akce k 70. výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi.

Pozvání dostalo čtrnáct hlav států. Účast potvrdili slovenský a bulharský prezident a řada předsedů parlamentů. Naopak, zatím se jako poslední omluvil francouzský prezident Francois Hollande.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzpomínové akci v Česku k výročí osvobození Osvětimi mluvili Hynek Kmoníček z prezidentské kanceláře a novinář Ondřej Kundra

Hollande se zúčastní pietního shromáždění v Osvětimi podobně jako jeho německý, polský nebo rakouský kolega. Pokud jde o nejvíc diskutovanou pozvánku, ruský Kreml se ještě oficiálně nevyjádřil.

Kreml dosud mlčí

Česká televize dnes ovšem uvedla, že podle jejích informací už je jasné, že Vladimir Putin do Prahy nepřiletí a zastoupí ho místopředseda horní komory parlamentu Iljas Umachanov.

V pondělí se na Pražském hradě uskuteční mezinárodní fórum o růstu antisemitismu a extremismu ve světě. Následující den dopoledne vystoupí na Hradě s projevy český prezident Miloš Zeman a další významní hosté a odpoledne se uskuteční pieta v Terezíně.
Pramen: ČTK

„Diplomatický odhad říká, že na 99 procent se žádné překvapení v tomto směru nečeká,“ připustil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

„Každý přílet státníka takto hlídaného je záležitostí natolik bezpečnostní, že minimálně několik dní před jeho příjezdem se to již bezpečnostně řeší. A protože žádný takový požadavek z ruské strany nepřišel, dovoloval bych si tedy spekulovat, že prezident Putin v Praze nebude,“ uvedl Kmoníček.

Současně zpochybnil, že účast ruského prezidenta na pražské vzpomínce k Osvětimi byla od začátku spíše méně pravděpodobná.

„To je věc celkového vývoje situace. Řekněme si, že kdyby bývala nebyla plánovaná například schůzka Merkelová – Hollande – Putin – Porošenko v Astaně, tak by třeba byli v Praze,“ řekl Kmoníček.

„Víme všichni, že schůzka v Astaně se neuskutečnila, a právě proto se třeba ani nesetkají v Praze, ani se nesetkají v Osvětimi.“

Setkání předsedů parlamentů

Kmoníček také připomněl, že Česká republika není pořadatelem, pouze hostitelem a pomohla uspořádat Evropskému židovskému kongresu uspořádat jejich akci.

„A co nakonec se z toho vyvine, je vždy záležitostí vývoje, který jde daleko za hranice České republiky."

„Nakonec je z toho velké setkání takřka 30 hlav parlamentů,“ dodal Hynek Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky.

Vladimír Kroc, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme