Chrání nás jedině síla, řekl premiér Fiala. Putin podle něj jaderné zbraně nepoužije

Ruský prezident Vladimir Putin podle premiéra Petra Fialy (ODS) nenaplní svou hrozbu a jaderné zbraně nepoužije. Chce pouze demokratické země rozdělit a zastrašit. Ruského prezidenta může odradit jejich odhodlání použít sílu, které je chrání. Fiala to v neděli uvedl ve svém pořadu otázek a odpovědí z Kramářovy vily.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Fiala | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ta pravděpodobnost, že by to někdo použil, ta je minimální. I Vladimir Putin ví, že by to byl konec pro Rusko,“ uvedl Fiala k možnosti použití jaderných zbraní v souvislosti s ruskou agresí proti Ukrajině.

Putin před týdnem nařídil uvést jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti. Podle Fialy tím chce ruský prezident pouze znejistit, zneklidnit a rozdělit společnosti demokratického Západu. „Že by to mohl opravdu použít, to nehrozí,“ mínil premiér.

Ostřelování jaderné elektrárny signalizuje, že Rusové jsou ochotní jít až na hranu, míní komentátor

Číst článek

Jedinou možnou odpovědí je podle ministerského předsedy rozhodný, jasný a pevný postoj Západu proti ruské rozpínavosti. Putin se nikdy netajil ambicí rozšířit ruskou říši do hranic bývalého Sovětského svazu a dělá pro to všechno, což si málokdo chtěl na Západě přiznat, podotkl Fiala.

Protože odezva na ruskou anexi ukrajinského Krymu před osmi lety byla slabá, pro imperiální diktátorské velmoci jakákoli slabost znamená povzbuzení jít dál. „Chrání nás jedině síla a odhodlání tu sílu použít. Tomu rozumí lidé jako Vladimir Putin,“ vysvětlil Fiala

Ruská válka na Ukrajině bude mít podle premiéra pro Česko dopady na ekonomiku, státní rozpočet a životní úroveň. „Budeme muset se společně snažit to překonat,“ řekl Fiala. Podle něj není zřejmé, jak dlouho rusko-ukrajinská válka potrvá a zda Rusko nezastaví nakonec dodávky plynu. I když Česko není závislé na přímých ruských dodávkách v oblasti energie a obchodní výměna s Ruskem je nízká, růst cen energií a nejistota světových trhů na ČR mít vliv letos bude, uvedl Fiala. Podle něj to ale může být příští rok lepší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme