Putinova spojenkyně Matvijenková je v čele horní komory parlamentu

V Rusku bude vůbec poprvé v historii zastávat třetí nejvyšší pozici v zemi žena. Ruští senátoři zvolili do čela horní komory parlamentu bývalou petrohradskou gubernátorku Valentinu Matvijenkovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: stock exchange

Spojenkyně Vladimira Putina se do Rady federace dostala teprve v srpnu. Kritikové tehdy volby označili za zmanipulované.

Pro zvolení Valentiny Matvijenkové předsedkyní Rady federace zvedlo ruku 140 senátorů, proti nehlasoval nikdo, pouze jeden zákonodárce se volby zdržel. Někdejší gubernátorka vystřídala na postu Sergeje Mironova, který byl odvolán letos v květnu.

Bývalá dlouholetá gubernátorka Petrohradu si zajistila křeslo v horní komoře parlamentu teprve před měsícem v regionálních volbách. Kritikové je označili za zmanipulované, pozorovatelé poukazovali na řadu skandálů, které provázely hlasování i předvolební kampaň.

Pro angažmá Valentiny Matvijenkové v třetí nejdůležitější státní funkci se už dříve vyslovil prezident Dmitrij Medveděv, který stejně jako premiér Vladimir Putin pochází také z Petrohradu.

Milan Kopp, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme