Putnovi předá dekret ministr Fiala. Zeman navrhl, aby profesory v budoucnu nejmenoval prezident

Prezident Miloš Zeman nakonec jmenuje Martina C. Putnu profesorem, ale jmenovací dekret literárnímu historikovi předá ministr školství Petr Fiala. Vyplynulo to z dnešní schůzky obou politiků. Zemanovi se nelíbí veřejné vystupování akademika Putny ani jeho postoje. Ze schůzky také vzešel návrh, aby v budoucnu prezident profesory vůbec nejmenoval.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Fiala

Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Fiala | Zdroj: ČTK

Podle ministra Fialy prezident nad jmenováním literárního historika Martina C. Putny váhal, protože se prý akademikovy aktivity neslučují s prací vysokoškolského profesora.

Jako problematické pro jmenování Martina C. Putny profesorem označil v minulosti Miloš Zeman například jeho chování během pochodu homosexuálů. Dnes ho označil doslova za „osobu, které si absolutně neváží“. Po setkání s ministrem Fialou však oznámil, že Putnovo jmenování schválí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku prezidenta s ministrem školství sledovala redaktorka Lenka Jansová

„Učiní tak za předpokladu, že jmenovací dekret předám docentu Putnovi v zastoupení prezidenta republiky já, poté, co se uskuteční slavnostní ceremoniál dne 11. června. K tomu bych dodal, že ministr školství prezidenta v těchto záležitostech v minulých letech již několikrát zastupoval,“ upřesnil Fiala.

Také ministr Fiala se podle svých slov pozastavil nad tím, jak Putna vyjadřuje své občanské názory, podle něj to však není důvod k odpírání profesury.

Zeman zároveň Fialu požádal o změnu vysokoškolského zákona tak, aby příště profesory jmenoval právě ministr školství.

„Buď budete chtít, aby prezident jmenoval profesory, a pak musíte respektovat nárok prezidenta, aby některé jmenování – samozřejmě na základě důvodů – odmítl. Nebo to nebudete chtít a v tomto případě změňme vysokoškolský zákon,“ vysvětlil.

Zatím změny ve jmenování profesorů vysoké školy odmítaly, šlo však o návrhy, aby je jmenoval například rektor. Změny ve jmenování by se prý daly stihnout v rámci chystané novely vysokoškolského zákona. Vysoké školy mají novelu projednat do konce června.

Putna profesuru z rukou ministra přijme. Boj o akademické svobody tím však podle něj nekončí

Číst článek

Podle stínového ministra školství Marcela Chládka by takový návrh na změnu podpořila i ČSSD. Podel Chládka by však bylo potřeba zpřesnit kompetence.

„Protože opět se může stát, že v tuto chvíli to byl prezident, a za rok to může být ministr, který se rozhodne, že někoho nepodepíše a všechny bude jmenovat v té místnosti, a toho jednoho v té vedlejší,“ poznamenal Chládek.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se domnívá, že jmenování profesorů prezidentem je přežitek. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

„Když se podíváme do světa, tak tam si běžně profesory jmenují univerzity. Já se domnívám, že skutečně asi nepotřebujeme tady tu řekněme pečeť na jmenovací dekret ze strany prezidenta,“ uvedl Pavel Zeman.

Prezident se sejde ještě s rektorem UK

Martin C. Putna řekl, že jmenovací dekret z rukou ministra přijme. Podle něj tím však boj o akademické svobody nekončí.

„Nekončí to, že jednotliví vědci a jednotliví občanští aktivisté budou manipulováni, zdržováni, ohrožováni ve svých občanských postojích, toto se bude dít i nadále. V mém případě, zdá se, pokus o takovéto zadržení nevyšel,“ uvedl Putna.

Dnes pozdě odpoledne se má prezident Zeman sejít ještě s rektorem Univerzity Karlovy Václavem Hamplem.

Martina C. Putnu navrhla jmenovat vědecká rada Univerzity Karlovy. Rektor Hampl už dříve připomněl, že jmenování profesorů je sice pravomocí prezidenta, v minulosti ovšem hlava státu návrhy univerzit respektovala. Žádal proto vysvětlení.

Kromě vyjasnění postojů by oba mohli diskutovat právě i o změnách ve vysokoškolském zákoně.

Lenka Jansová, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Kristina Winklerová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme