Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: trávy, šťovík, jitrocel, lípa, merlíkovité, pajasan, kopřiva, plísně

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

Deštivé a chladnější počasí uplynulého týdne bylo příčinou výrazného poklesu koncentrace pylových alergenů v ovzduší. Pouze v pondělí se objevovalo větší množství pylu trav a kopřivy, v dalších dnech nedosahovalo množství pylových alergenů úrovně, která by mohla vyvolávat u přecitlivělých osob potíže. V pondělí a úterý byly také velmi hojné spóry plísní, zvláště rodů Cladosporium a Alternaria, v dalších dnech klesla také koncentrace těchto spór.

Pyl trav zůstane dominantním alergenem i pro příští období, sezóna trav je již ale za vrcholem a výrazná maxima nelze očekávat. Celkové množství pylových zrn a spór plísní v ovzduší se bude postupně se zlepšováním počasí zvyšovat. Pozvolna bude přibývat pylu merlíkovitých, mohou se už objevit také první pylová zrna pelyňku, hlavní sezóna tohoto velmi agresivního alergenu ale začne až na přelomu července a srpna. Vedle pylu trav a merlíkovitých se na alergických potížích mohou podílet také pylová zrna jitrocele, šťovíku, lípy malolisté a spóry vzdušných plísní, hlavně rodů Cladosporium a Alternaria.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme