Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: pelyněk, merlíkovité, plísně, kopřiva, trávy, jitrocel, šťovík

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu pokračovala na celém území České republiky sezóna vysoce agresivního pelyňku, množství tohoto alergenu se postupně zvyšuje. Pylu trav naopak vytrvale ubývá. Z obilovin se objevoval pouze pyl kukuřice. Pyl kopřivy je stále velmi hojný, místy se vyskytuje pyl chmele. Množství pylu merlíku a jitrocele se drželo na stejné úrovni, sezóna šťovíku postupně doznívá. Velmi hojné byly stále spóry plísní. Po ochlazení došlo během víkendu k přechodnému poklesu vzdušné koncentrace všech alergenů, včetně plísní. Ojediněle se začala objevovat pylová zrna ambrózie.

V tomto týdnu dojde po oteplení k rychlému vzestupu koncentrace pylu pelyňkum, vrchol jeho sezóny očekáváme koncem tohoto a začátkem příštího týdne,. Postupně bude přibývat pylových zrn ambrózie, vrchol sezóny tohoto silně agresivního plevele přijde ve druhé polovině srpna. Zastoupení trav a obilovin bude naopak dlouhodobě klesat. Na stejné úrovni se bude držet pyl merlíkovitých a kopřivy. I nadále lze očekávat obrovské množství spór plísní, především rodů Alternaria a Cladosporium.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme