Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: pelyněk, ambrózie, plísně, merlíkovité, kopřivovité, trávy

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší díky chladnějšímu počasí objevovalo celkově nižší množství pylových alergenů i spór plísní. Nejvýznamnějším alergenem byl stále pelyněk, jeho koncentrace v ovzduší dosáhla svého maxima a nyní již začne klesat. Na Moravě se začala objevovat pylová zrna silně alergizující ambrózie. Trávy už nehrají významnější roli, postupně bude doznívat také sezóna kukuřice. Poměrně hojné byly stále spóry plísní. Z ostatních alergenů se ve významnějším množství objevoval pouze pyl merlíkovitých, kopřivy a chmele.

V první polovině tohoto týdne očekáváme v důsledku deštivého a chladného počasí jen minimální množství vzdušných alergenů, po ústupu dešťových srážek alergenů přibude, ale celkově zůstane koncentrace aeroalergenů spíše na nižší úrovni. Dominantním alergenem bude ještě pelyněk, jeho sezóna již bude ale doznívat. Přibude pylu ambrózie, která se bude na jihovýchodě našeho území a v Polabí objevovat v ovzduší až do konce září. Spóry plísní budou i nadále hojné ve dnech, kdy při dostatečné vlhkosti dosáhne teplota vzduchu alespoň 250 C, v alergologicky významné koncentraci se udrží v ovzduší až do října. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme