Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: ambrózie, pelyněk, plísně, merlíkovité, trávy, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší objevovalo spíše menší množství alergenů. První polovina týdne byla pro alergiky velmi příznivá, poté se koncentrace aeroalergenů o něco zvýšila. Nejvýznamnějším alergenem byl stále pelyněk, na většině území České republiky se objevoval také pyl ambrózie, množství pylu tohoto plevele ve vzduchu opět narostlo. Trávy už nehrají významnější roli, postupně doznívá také sezóna kukuřice. Spóry plísní jsou v tomto období trvale velmi hojné. Z ostatních alergenů se ve významnějším množství objevoval pyl merlíkovitých, kopřivy a chmele.

V následujícím období bude situace velmi podobná. V první polovině týdne očekáváme spíše nižší koncentraci vzdušných alergenů, druhá polovina týdne bude pro pylové alergiky méně příznivá. Dominantními alergeny budou stále pylová zrna ambrózie a pelyňku; sezóna pelyňku již ale rychle doznívá. Ambrózie se bude na jihovýchodě našeho území a v Polabí objevovat v ovzduší až do konce září. Spóry plísní budou i nadále hojné ve dnech, kdy při dostatečné vlhkosti dosáhne teplota vzduchu alespoň 25 °C, v alergologicky významné koncentraci se udrží v ovzduší až do října. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme