Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: ambrózie, pelyněk, plísně, merlíkovité, trávy, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší stále objevovalo jen malé množství alergenů. Podobně jako v předchozím období byla na většině území ČR první polovina týdne pro alergiky příznivější než konec týdne, kdy se spolu se zlepšováním počasí začalo zvyšovat i množství vzdušných alergenů. Nejvýznamnějším alergenem byl pyl ambrózie, zvláště na Moravě a v okolí Prahy, množství tohoto pylu ve vzduchu opět narostlo. Sezóna pelyňku již jen doznívá, trávy už nehrají téměř žádnou roli. Poměrně hojné byly stále spóry plísní. Z ostatních alergenů se objevoval už jen pyl merlíkovitých, kopřivy a chmele.

V následujícím období očekáváme v důsledku teplého a slunečného počasí výraznější vzestup koncentrace vzdušných alergenů. Dominantním alergenem bude pyl ambrózie, a to zvláště na Moravě, v okolí Prahy a v Polabí. Koncentrace tohoto alergenu se výrazněji zvýší při jihovýchodním větru, který na naše území zanáší pyl z Maďarska a Slovenska. Sezóna pelyňku končí, tento alergen již nebude u většiny alergiků vyvolávat potíže. Ambrózie se bude na jihovýchodě našeho území a v Polabí objevovat v ovzduší až do konce září. Spóry plísní budou nadále hojné zvláště ve dnech, kdy při dostatečné vlhkosti dosáhne teplota vzduchu alespoň 25 °C, v alergologicky významné koncentraci se udrží v ovzduší až do října. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme