Pylové zpravodajství

Dominantní alergeny: ambrózie, pelyněk, plísně, merlíkovité, trávy, kopřivovité

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pylové zpravodajství

V uplynulém týdnu se v ovzduší stále objevovalo jen malé množství alergenů. Podobně jako v předchozím období byla na většině území ČR první polovina týdne pro alergiky příznivější než konec týdne, kdy se spolu se zlepšováním počasí začalo zvyšovat i množství vzdušných alergenů. Nejvýznamnějším alergenem byl pyl ambrózie, zvláště na Moravě a v okolí Prahy, množství tohoto pylu ve vzduchu opět narostlo. Sezóna pelyňku již jen doznívá, trávy už nehrají téměř žádnou roli. Poměrně hojné byly stále spóry plísní. Z ostatních alergenů se objevoval už jen pyl merlíkovitých, kopřivy a chmele.

V následujícím období očekáváme v důsledku teplého a slunečného počasí výraznější vzestup koncentrace vzdušných alergenů. Dominantním alergenem bude pyl ambrózie, a to zvláště na Moravě, v okolí Prahy a v Polabí. Koncentrace tohoto alergenu se výrazněji zvýší při jihovýchodním větru, který na naše území zanáší pyl z Maďarska a Slovenska. Sezóna pelyňku končí, tento alergen již nebude u většiny alergiků vyvolávat potíže. Ambrózie se bude na jihovýchodě našeho území a v Polabí objevovat v ovzduší až do konce září. Spóry plísní budou nadále hojné zvláště ve dnech, kdy při dostatečné vlhkosti dosáhne teplota vzduchu alespoň 25 °C, v alergologicky významné koncentraci se udrží v ovzduší až do října. Výskyt ostatních pylových alergenů se bude pozvolna, ale vytrvale snižovat.

Pylová informační služba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme